Пълен паритет между Черно море и Левски през април на „Тича“

0
levski cherno more

Любопитни факти, цифри и герои от двубоите между Черно море и Левски през годините във Варна, представени от „Тема Спорт“:

Равносметката от последните 10 двубоя е: 2 победи за варненци, 3 равенства и 5 победи за столичани.

Най-често двубоите във Варна са приключвали при следните резултати: 1:0 – 15 пъти (6 за Черно море и 9 за Левски), 2:1 – 11 пъти (6 за моряците и 5 за сините), 1:1 – 10 пъти, 0:0 – 10 пъти, 3:2 – 7 пъти (1 за моряците и 6 за сините).

В 65 двубоя са отбелязани 148 гола (63 от моряците и 83 от сините), средно по 2.27 на мач.

През първите полувремена са отбелязани 81 гола, а през вторите 45 минути са реализирани 67 гола.

Три са най-големите победи на моряците над сините с 3:1: на 14 ноември 1971 година, на 17 септември 1978 година и на 13 август 2011 година.

Най-големите победи на Левски са с 5:0 на 24 юни 1952 година и на 12 март 1994 година.

Най-резултатни от Черно море в двубоите във Варна са били: 8 гола – стрелец №1 за всички времена Cт. Богомилов – Голямото Чечи, 4 – Н. Димитров, Здр. Митев и Т. Атанасов – Барона, 3 – Д. Георгиев и Г. Илиев.

За Левски най-много голове са отбелязали: 5 – Цв. Веселинов – Меци, 4 – П. Панов, 3 -Д. Йорданов – Кукуша и К. Миланов.

За Черно море са отсъдени 4 дузпи, като са реализирани 3 от Ив. Василев, Т. Атанасов и Н. Спасов, а 1 е пропусната от К. Тахмисян.

В полза на Левски са отсъдени 7 дузпи, като са реализирани 5: от Т. Барзов, Ем. Спасов, П. Петров, Г. Дембеле и Вл. Гаджев, а 2 са продуснати от Д. Боримиров и Д. Иванков.

Вратарят Ивайло Петров-Пифа спасява в рамките на 11 минути в края на мача 2 поредни дузпи на сините, изпълнени от Д. Боримиров в 84 минута и Д. Иванков в 90+5 минута при равенството 0:0 на 27 ноември 2004 година.

Петима чужденци са вкарали голове за Черно море – М. Moке, X. Паломино, Буб. Бакари, Мат. Курьор и Родриго.

11 чужденци са се разписвали срещу моряците – Д. Драгич, Г. Дембеле, Р. Михелич, Л. Type, М. Бедоя, Ам. Сукуна, Паулиньо, Д. Яблонски, Cт. Спиерингс, Д. Алар и Цунами.

Автоголове в полза на сините са си отбелязали Ил. Апостолов и К. Любомиров от Черно море.

Голове и за двата отбора е реализирал В. Домовчийски.

Автори на най-бързите голове в 2 минута са: Д. Георгиев – 2 пъти, и Cт. Богомилов от Черно море и Ив. Здравков от Левски.

В последната минута са вкарани 4 гола: три от състезателите на Черно море (М. Милчев, Д. Петков и Март. Минчев) и един от футболист на Левски – М. Бедоя.

Четири мача, вместо във Варна, са се играли на неутрален терен (поради лишаване от домакинство на Черно море) – в Ловеч (1:2) през 2001 година, в Несебър (0:0) през 2002 година, в Каварна (1:0 и 0:1) през 2017 година.

Един двубой се игра при закрити врати на 11 април 2021 година заради COVID-19 и завърши 0:0.

През април моряците и сините са играли 9 срещи в морската ни столица, като домакините имат 3 победи, гостите също са победили 3 пъти и 3 срещи са завършили наравно.

В 29-и кръг двата съперника са играли 3 пъти: домакините имат една победа, а гостите – две.