Оформя се голям Ботев (Пловдив)!

0
Снимка: facebook.com/Botev.Plovdiv

Ботев Пловдив е един от отборите в Първа лига, който играе атрактивен и атакуващ футбол. Такива не са много в родния елит. „Канарчетата“ стартираха силно сезона, после влязоха в едно плато, но самият завършек на годината не беше бляскав.

Големият контраст най-отчетливо се забеляза в мачовете с Левски. В първия, който беше в Коматево, Ботев тотално надигра „сините“ и дори ги би с малко за превъзходството си. В началото на декември обаче се случи точно обратното – Левски не остави никакви шансове на „канарчетата“ на „Герена“.

Тази голяма разлика в представянето беше оформена по два начина. Първо в Ботев се забелязва дисбаланс в самия отбор. „Жълто-черните“ разполагат със страхотни футболисти на доста от постовете, но имат има такива, които са далеч от класата на Неделев, Току, Маркиньос и Па Конате. Именно това е основната причина за някои пропадания на Ботев от началото на сезона. Другата причина за контраста в мачовете с Левски се нарича Станимир Стоилов, който доста промени „сините“ и реално Ботев се изправи срещу много по-силен отбор на „Герена“.

Азрудин Валентин също е важен детайл в уравнението „Ботев“. Босненецът все още не е успял да се адаптира на 100 процента в Първа лига, а отделно феновете не могат да го приемат напълно. Агитката на Ботев е такава, че ще освирка и Пеп Гуардиола, ако един ден изведе „канарчетата“ до загуба в Пловдив.

Истината е, че се оформя голям Ботев. Говорим за отбор, който, ако продължи да се развива с това темпо, през следващия сезон ще е сред основните конкуренти за титлата. Босът на „жълто-черните“ Антон Зингаревич обяви преди време, че отборът ще гони титлата в България след 5 трансферни прозореца. Както е тръгнало, Ботев ще надмине очакванията на руснака. „Канарчетата“ още правят грешки, но те сякаш са на растежа.

№1
Па Конате

Гвинеецът е страхотен футболист, а най-силното му качество е в константното му представяне. Именно заради това той е пред Току, Неделев и Маркиньос, които също са страхотни футболисти, но се случва да играят слабо. В същото време Конате винаги играе силно и в защита, и в атака. Той е изключително попадение в селекцията на Ботев Пловдив.

РАЗОЧАРОВАНИЕТО
Антоан Бароан

От него се очакваше да вкара головете, докато Току, Неделев и Маркиньос, които безспорно са от много висока класа, му асистират. Французинът обаче не оправда очакванията. Той отбеляза само два гола в Първа лига и някак не успя да пасне на раздвижения стил на тима в атака.

ОТКРИТИЕТО
Никола Минков

Той дойде в Ботев от Монтана и в никакъв случай не се очакваше да е титуляр в тима. Още по-малко твърд титуляр. Минков се представи над очакванията, действайки много стабилно и дисциплинирано.

НАЙ-СЛАБИЯТ МАЧ
Ботев (Пд) – Черно море 0:2

„Жълто-черните“ бяха надиграни по всички параграфи от „моряците“. Сердюк вкара за 0:1, а Пабло Гарсия оформи крайния резултат след почивката. Това беше срещата, в която Ботев Пловдив претърпя най-тежката си тактическа загуба.

НАЙ-СИЛНИЯТ МАЧ
Ботев (Пд) – Левски 3:1

„Канарчетата“ надиграха тотално Левски в Коматево. Намачкването стартира от първите минути, но отборът така и не успя да вкара гол. Всичко се реши в края на първата част, когато Галчев от „сините“ беше изгонен, а малко след това Неделев вкара от дузпа за 1:0. През второто полувреме Славчев си вкара автогол, а Бароан направи 3:0. 10 минути преди края Ради Цонев от дузпа отбеляза за Левски.