Новият на „Армията“ – Екзекутора на Марсилия! Крилото взе сладък реванш от Олимпик

0

Тече 71-ата минута на 1/16-финала от турнира за Купата на франция между четвъртодивизионния Кане Русильон и гранда Олимпик Марсилия. Резултатът е равен 1:1, след като аматьорите от малкото 12-хилядно градче на средиземноморския бряг Кане-а-Русийон повеждат с фамозен гол от пряк свободен удар на Жереми Постераро в средата на първото полувреме, а полският национал Аркадиуш Милик е изравнил с глава в 38-ата. На терена за марсилци са още имена като Дмитри Пайет, Юто Нагатомо, Папе Гай и влезлият като резерва Валер Жермен. В този миг Кане прави светкавична комбинация отляво с две докосвания и бърз пас зад гърба на защитата – Йоан Баи се шмугва между централния бранител Бубакар Камара и левия испански бек Алваро Гонзалес и технично копва топката над вратаря Йоан Пеле. Гол за 2:1 и коментаторите на френския Евроспорт 2 изпадат в делириум.

„Когато видях, че Посте (б.р. – Постераро) получава топката, ми трябваше секунда, за да разбера, че ще ми подаде. Викнах му и вече знаех, че ще я достигна. Бях гледал видеа на вратаря Пеле и забелязах, че в ситуациите „един на един“ той ляга на земята много бързо. Оттам сърцето бие с 200 удара, а когато топката влезе, знаех, че държим победата в ръце. Мигът на щастието е кратък, но много силен“, разказва в едно от безбройните си интервюта след мача Баи.

Сензацията е факт – Марсилия е аут за купата! Под проливния дъжд на „Стад Жилбер Брутус“ в Перпинян 24-годишният халф коленичи и благодари на Господ за паметния успех. Успех, който в съботния 7 март ще го превърне в Екзекутора на Марсилия в най-големия мач в историята на скромния клуб, основан още през 1934-а.

„Знам, че множество хора гледаха този двубой. Моите роднини и приятелите ми също. Всеки от нас можеше да покаже на какво е способен, а аз имах щастието да бъда възнаграден с този гол. Тръпката в онзи миг беше разтърсваща – траеше няколко секунди, но беше толкова силна. Със сигурност е най-ценният гол в кариерата ми, но се надявам тепърва да предстоят още по-добри моменти за мен“, споделя още Йоан след историческия успех над Олимпик.

За него елиминирането на Марсилия е сладък реванш, тъй като през 2018-а той отпада от същия съперник именно на 1/16-финалите за купата, но тогава е част от САС Епинал. На вратата на марсилци отново е Пеле, а фаворитът печели с 2:0.

„Рядкост е да се изправиш два пъти срещу ОМ в рамките на три години. Те се бяха запътили към финал в Лига Европа, който не спечелиха, но бяха много силни. През този сезон обаче имат своите трудности, най-вече психологически, и ние се възползвахме“, споделя Баи, на когото съдбата е подготвила ролята на герой и в осминафинала срещу Булон.

Булон е по-високопоставен в йерархията и играе в Шампионат Национал, но също ще преклони глава след решително докосване от Йоан. Този път акцията е отдясно, а подаването по въздух, фланговият полузащитник пак се стрелва зад отбраната и от въздуха мигновено търкулва кълбото край вратаря за победното 1:0. Следва типичният му вече танц с ръце като робот и Кане Русильон е на четвъртфинал. Там тимът на треньора Фарид Фузари е спрян от елитния Монпелие (1:2), но приказката за жълто-сините е написана.

„След победата над Булон седнахме на вечеря с целия отбор във ВИП зоната на стадиона. Говорихме си, смяхме се, а след това всеки беше свободен да прави каквото реши. Аз се прибрах вкъщи, за да отдъхна“, разказва скромният халф.

Броени седмици след това Йоан Баи ще подпише първия професионален договор в кариерата си с ЦСКА-София. Полузащитникът ще пренебрегне оферти от два местни клуба – втородивизионният Сошо и изпадналият от елита Дижон, в който през миналата есен на косъм щеше да премине Али Coy.

„Дижон все още беше в Лига 1, а Сошо има страхотна история. За мен беше огромна чест, че такива клубове проявяваха интерес, но в дискусиите ни винаги имаше едно „но“. А с ЦСКА не беше така. Подписах за три години и ще може да работим в дългосрочен план“, заяви Баи пред „Франс футбол“ миналата седмица и изненадващо призна, че преди му е липсвало доверие в самия себе си.

„С годините осъзнах, че е важно да имаш самочувствие, и днес вече съм психически подготвен“, допълва юношата на Амиен.

Качествата му са налице – бързина, повратливост, поглед върху играта и усет да намира празните пространства между линиите на противника. Не на последно място – хладнокръвие пред гола, макар да не е типичен голаджия, но пък Джером Синклеър и Георги Йомов също не допринесоха с много попадения от дясното крило през миналия сезон. И именно затова на „Армията“ акостира Йоан Баи. Момчето, което повярва в себе си и избра да атакува големия футбол с ЦСКА-София. Дали е пораснал психически и ще скалпира ли още грандове в големите мачове в Европа, предстои да разберем…/ „Тема спорт“