0
nikolai kostov
-
-

Предстоящият мач между Левски и Берое ще е под номер 120 в историята на съперничеството на два тима в елита. До момента от изиграните 119 двубоя, победите на Левски са 59, равенствата са 31, а Берое е триумфирал 29 пъти. Головата разлика е 197-122 в полза на „сините“. Така, ако Левски спечели, победите му над този съперник ще станат точно 60, а като процент – точно 50%. За Берое евентуален успех също ще бъде юбилеен в това съперничество и ще е под номер 30.

Най-големите победи на двата отбора един срещу друг са през сезон 1984/85. В есенния двубоя на 19 декември 1984 година Левски побеждава със 7:2. Рекордният триумф на Берое е със служебен резултат – 3:0. В последния кръг от същото първенство, който е трябвало да се изиграе на 22 юни 1985 година, „сините“ получават служебна загуба, тъй като те и ЦСКА са извадени от крайното класиране заради скандалите на финала за Купата на България между двата гранда три дни по-рано. Извън този случай, „зелените“ от Стара Загора не надделяват над Левски с три или повече гола разлика.

Ако Берое спечели, за четвърти път в историята си ще завърши сезон срещу Левски с две победи от два мача. В първия сблъсък между двата тима през есента старозагорци надделяха с 2:1. Попаденията тогава реализираха Джани Политино и Сантяго Годой, а за Левски в края на първото полувреме за 1:1 точен бе Кристиан Димитров. По две победи от две срещи срещу „сините“ Берое е записвал още през сезоните 1985/86, 2014/15 и 2020/21.

Любопитно е и това, че Николай Костов дебютира начело на Левски в първия си период в края на 2011 година с успех точно срещу Берое – 2:1 като гост. Както вече стана дума, през този сезон той загуби от този съперник със същия резултат, пак като гост. Така до момента в баланса му срещу „зелените“ има пълен паритет – по една победа и една загуба и голова разлика 3-3./ „Мач Телеграф“