Мечтата е реалност! Везенков дебютира с победа в NBA(ВИДЕО)

aleksandar vezenkov sakramento
-
-

Факт е! 38 години по-късно България отново може да се похвали със свой представител в Лигата на извънземните. Александър Везенков официално наследи Георги Глушков в НБА, като направи своя мечтан дебют за Сакраменто Кингс.

В първия кръг от световноизвестното първенство „кралете“ победиха като гости Юта Джаз със 130:114 (32:24, 40:34, 33:29, 25:27). Българският национал не бе сред титулярите, но записа общо 16 игрови минути, 8 точки и 2 борби. Старши треньорът Майк Браун го вкара на два пъти на паркета – още в средата на първата четвърт и в третата четвърт.

Без Везенков в стартовата петица Сакраменто стартира чудесно мача и поведе в „Делта Сентър“ с три бързи коша за 7:0. „Кралете“ успяха да отворят разлика от 15:7 в своя полза, но домакините бързо наваксаха и я стопиха до само три при 14:17. Тогава дойде и първото прекъсване в мача.Още в средата на първата четвърт Александър Везенков влезе на паркета за официалния си дебют за Сакраменто и пренаписа историята на българския баскетбол. Нашенецът вкара три точки още от първата си стрелба в НБА, чрез които Сакраменто поведе с 20:18.

По-малко от три минути преди края на първата четвърт втората стрелба на Везенков беше къса. Все пак неговият тим успя да си върне контрола върху случващото се на паркета, като отвори разлика от 9 точки – 30:21 след серия от 10:1. Минутка по-късно родният представител демонстрира баскетболния си интелект, като спечели борбата под коша на Юта и вкара нови две точки за 32:21. Първата четвърт приключи с аванс на „кралете“ от 32:24.

Везенков остана на паркета и за началото на втората четвърт. Още в нейното начало вкара невероятна тройка и покачи точковия си актив на 8, а Сакраменто увеличи преднината си – 35:21. След осем минути в игра Везенков беше заменен, като едва ли българинът може да е недоволен от изявите си дотук в мач.

След излизането на Везенков от игра двата отбора започнаха да се надцакват със страхотни забивки. Гостите държаха преднината си около 10 точки – 48:38 беше резултатът към средата на втората четвърт. Поредна забивка и 54:44 за Сакраменто, а Майк Браун взе прекъсване няколко минути преди полувремето.

Последваха много силни минути за „кралете“, които отвориха огромна разлика от 18 точки при 72:54. Във финалните минути на втората четвърт Юта отговори с 4 точки и първото полувреме приключи при резултат 58:72.

Юта влезе настървено във второто полувреме. За момент домакините стопиха част от преднината на „кралете“, които бързо се окопитиха и си върнаха контрола върху срещата. При 83:65 крайният успех на гостите изглеждаше, че е на една ръка разстояние. Нови две точки на Сакраменто принудиха треньорът на Юта Джаз Уил Харди да вземе таймаут.

При оставащи пет минути от третата четвърт Александър Везенков се завърна на паркета за гостите. Три минути по-късно Саша Везенков се отчете с борба под коша на Юта, която бе последвана от много важна тройка на Малик Монк за 98:82.

Чудовищна забивка именно на Монк, която взриви коша на домакините направи аванса на Сакраменто 20 точки – 102:82. Крис Дън отговори с подобно красиво изпълнение. Двата отбора определено се захапаха. Третата четвърт приключи с 16 точки аванс в полза на „кралете“.

Изглеждаше сякаш мачът се доиграваше. В началото на последната четвърта четвърт и двата отбора намалиха процентите си в стрелбата. При оставащи 9 минути до сирената Александър Везенков беше изваден от игра. Той събра общо 16 игрови минути и остана с осемте точки, които реализира в първата и втората четвърт.

Играта много се накъса. Минисерия на Юта Джаза посъбуди публиката в „Делта Сентър“. Преднината на гостите беше стопена до 11 точки. Сакраменто обаче успя да парира опитите на домакините за голям обрат и удържаше комфортната си преднина.