Марин Петков вкара повече от Гиби за първите 100 мача

0
levski arda marin petkov milen stoev
-

Марин Петков бе сред главните герои за Левски при убедителната победа над Арда на „Герена“ с 4:0. Юношата на клуба даде началото на разгрома, след като се разписа още в 9-ата минута. И това попадение ще има специално място в сърцето му. То падна в юбилейния му мач номер 100 с екипа на Левски за първенство.

С тази бройка срещи Марин стана и част от елитна компания, в която попадат още 80 други играчи на клуба. Това е удобен повод да видим къде се позиционира крилото на „сините“ спрямо предшествениците си, които са имали класата и са получили доверието да облекат екипа в трицифрено число шамппонатни срещи. И колко от тях са успели като него да се разпишат в този знаков юбилей.

Ако погледнем броя на вкараните голове, то след 100-те изиграни мача Марин Петков има 14 на сметката си в елита. Точно 30 от споменатите 80 души са имали повече попадения, когато са стигнали до юбилейната среща. Роденият в Етрополе играч дели 31-то място с един от основните футболисти на тима в края на 50-те години – Пею Пеев. Двамата след 100 мача са с по 14 гола. Марин Петков пък е един от едва 13-те играчи в този списък, чийто първи 100 мача в елита са само за Левски. Всеки от останалите или е започнал другаде, или е стартирал на „Герена“, но след това е прекарвал известно време извън клуба, а впоследствие се е връщал отново. Както е известно, преди 10 ноември 1989 година паузата в двубоите със „синята“ фланелка най-често е свързана с отбиването на военната служба.

Логично, а и очаквано, с най-много голове след 100 шампионатни мача е най-голямата легенда в клубната история – Георги Аспарухов. Гунди е с внушителните 65 попадения. На второ място е Георги Иванов-Гонзо, на когото първите 100 шамппонатни мача в клуба му стигнаха за 59 гола. Трети е настоящият собственик -Наско Сираков, който натрупва 57 гола в момента, в който стига до кота „100″ при шампионатните срещи.

От футболистите, чиито първи 100 двубоя в елита са само за Левски, най-резултатни са Христо Илиев-Патрата и Цветан Веселинов-Меци. Двете легенди, които са играли съответно с номер 10 и номер 7, са вкарали 47 гола.

Марин Петков пък може да се похвали, че след 100 изиграни мача е по-резултатен от един от най-обичаните играчи в историята на клуба – Божидар Искренов. Гиби стига до трицифрено число срещи през есента на 1984 година, а дотогава попаденията му със синия екип за първенство са 11. Разбира се, не искаме да кажем, че Марин Петков е по-добър футболист от Гибона. Времената са други, а и класата на българското първенство – също. Както и тази на Левски от 80-те и настоящия тим. Но е факт, че Марин Петков за момента е по-резултатен. А и в огромна част от 100-те си мача за Левски дотук бе резерва и записваше твърде малко минути на терена. На този фон показателите му са доста прилични.

От 80-те футболисти с поне 100 шампионатни участия за Левски никак не са много и тези, които са вкарвали в 100-я си мач. Марин Петков е 15-ят. Първият е Стефан Абаджиев-Теко през 1958 година. Юбилейният му мач е срещу Ботев Пд, а Левски печели с 2:0.

Безспорно, човекът, който е направил най-силен мач номер 100 и то в исторически двубой за клуба, е сегашният изпълнителен директор Даниел Боримиров. Неговото юбилейно шампионатно участие както за Левски, така и в елита, е на 23 септември 1994 година. Тогава „сините“ бият вечния съперник ЦСКА със 7:1. В този мач Боримиров бележи два гола, а при четвъртия стига и до асистеиция, след като слага топката на главата на Наско Сираков. Друга голяма легенда – Мишо Вълчев – също има 2 гола в стотния си мач. Вкарва ги в гостуване на Етър във Велико Търново, а Левски побеждава с 3:0. Друг любопитен факт е, че в списъка с реализаторите има и един вратар – Димитър Иванков. Някогашният любимец на Сектор Б бележи от дузпа в 100-я си двубой на 26 август 2000 година. Това обаче не стига за победата, а попадението стига само за точка при гостуването на Черноморец в Бургас, което завършва 1:1.

Преди Марин Петков в продължение на 13 години нямаше играч, който да вкара в 100-я си мач. За последно такъв успешен юбилеен двубой имаше чужденец. Става дума за Дарко Тасевски. Бившият национал на Северна Македония се разписа на 18 ноември 2011 г. при успех на „Герена“ с 2:1 срещу Видима-Раковски./ „Мач Телеграф“