Мач на 3 септември = загуба за България

0
-
-

На датата 3 септември националният отбор на България е играл 4 мача в своята история. Равносметката е 4 загуби за България: Швеция – България 3:0 през 2005 година, Англия – България 4:0 през 2010 година, България – Норвегия 0:1 през 2015 година и Холандия – България 3:1 през 2017 година.

Предстоящата среща между България и Ейре в София е 12-а в историята между двата тима. В досегашните 11 двубоя равносметката е: 3 победи за България, 4 успеха за ирландците и 4 равенства при голово съотношение 9:14 в полза на детелините.

За пръв път двата съперника се срещат на 28 май 1924 година в Париж на стадион „Коломб“. Срещата е осминафинал от Олимпийските игри. Това е едва вторият мач в историята на националния тим на България. Мачът завършва с трудна победа за Ейре с 1:0 след гол на централния нападател Дънкан в 75-ата минута, след съмнително положение за засада.

В България са се играли 4 мача на Националния стадион „Васил Левски“, като балансът е 3 победи и 1 равен. Първият двубой бе квалификация за Световното първенство в Аржентина през 1978 година и се провежда на 1 юни 1977 година. В драматичен двубой България се наложи трудно с 2:1. Павел Панов откри резултата в 14-ата минута, Дон Гивънс от Ейре изравни в 47-ата, а Андрей Желязков заби победния гол в 76-ата минута.

Вторият мач между двата тима бе европейска квалификация и се игра на 19 май 1979 година. Отново победата бе за българските национали и отново трудно с 1:0. Победното попадение бе дело на Чавдар Цветков в 81-ата минута.

Третият двубой в София се състоя на 1 април 1987 година. Това бе квалификация за Европейското първенство във ФРГ през 1988 година. Националният ни отбор спечели поредната си трудна и минимална победа срещу коравите ирландци с 2:1. Пред 40 000 зрители лъвовете поведоха след гол на Аян Садьков в 41-ата минута, гостите изравниха чрез Франк Стейпълтън в 52-ата, а победния гол реализира хладнокръвно от дузпа Лъчо Танев в 81-ата минута.

Последната среща в нашата столица се игра на 6 юни 2009 година и завърши наравно 1:1. Гостите откриха чрез Дън в 10-ата минута, а лъвовете изравниха с гол на Димитър Телкийски в 28-ата.