Лятно мачле вместо люта битка в Разград

0
ludogorets ajax
Снимка: ludogorets.com

Епичните мачове на Левски и ЦСКА срещу Аякс през 70-те години се помнят от поколения, а този на Лудогорец ще се забрави за няколко дни. Просто защото в Разград нямаше никаква европейска битка, а някакво лятно мачле, наподобяващо на досадна предсезонна контрола за амстердамци. Но има ли изненадани? Май няма… Безкрайното печелене на титли в България отдавна е вкарало зелените в техен измислен свят, в който уж всичко е наред, но накрая идва някой като Аякс и ти показва къде се намираш. Кратко, точно и ясно. Няколко бързи гола и довиждане. Можеха да вкарат и повече, ако искаха, но след четвъртия рязко свалиха темпото. Сякаш искаха да кажат на любезните си домакини: „Не ни занимавайте с глупости, идваме, бием ви набързо и си тръгваме”.

За разлика от София, където същата вечер вреше и кипеше, тук нямаше фенове, а само зрители, които видяха 4:1 за Аякс и още една забавна поредица от детински грешки в защитата на Лудогорец.

Европейската безпомощност

на зелените при Петев обаче не е нищо ново. Тя бе разкрита още на старта срещу Балкани. В Косово шампионите изглеждаха толкова жалко, че треньорът дълго време не можеше да сглоби две смислени изречения, в които да обясни провала на своя отбор. После сричаше разни оправдания и се сърдеше на журналисти, че му задават неудобни въпроси за европейските неуспехи, които обаче продължиха. Зелените позволиха да бъдат отстранени от посредствен отбор като Олимпия, който след това записа три загуби, без да вкара нито един гол. Европейските мъки лъснаха и в далечен Казахстан, където Астана пропусна да вкара поне 4-5 гола. Лудогорец тогава се отърва само с 2, но срещу съперник от класата на Аякс вече нямаше къде да бяга. Още от началото се видя, че гостите са дошли да си вземат мача, без много да се хабят, а домакините по никакъв начин не бяха готови да им противодействат. При първия гол разсеяният Текпетей подари топката на съперника с грешка на първокласник. При втория петима само гледаха как Кудус получава пас по земя в наказателното поле и без никакво напрежение решава всичко още преди изтичането на 20 минути. При третия Броби бе оставен сам пред вратата, топката прескочи Сонко и след това мина между краката на Падт. Но най-голямата разлика се видя в началото на второто полувреме, когато националът Йорданов получи кратка футболна лекция от 19-годишния Форбс, който го финтира и изработи четвъртия гол.

Най-жалкото е, че след поредния слаб мач Лудогорец ще живурка в Европа поне до декември. Причината е в регламента на УЕФА, който позволява на шампионите да събират постъпления дори след две отпадания. Ето защо титлата в България е толкова скъпоценна и вече години наред осигурява еврокомфорт на разградчани. Те за осми пореден сезон ще играят в групи на Европа, но на подобно нещо вече дори шефовете в Лудогорец едва ли се радват особено. Голямата цел не бе постигната и оценката на представянето в предварителните кръгове на Европа отново е провал. Късметът в огромна степен покри тима още през пролетта в българското първенство, но тогава сякаш никой не обърна внимание. За пропуснатата дузпа на Турицов и срамният двубой срещу юношите на Левски се изговори достатъчно, но проблемите при зелените си останаха. И тепърва заплашват да се задълбочат още повече, ако в Разград продължават да се залъгват с проблясъци като този в реванша с Астана или домакинското 3:0 срещу ЦСКА-София.