Лудогорец скърца сериозно в атака

0
-
-

В събота Лудогорец трябваше да направи генерална репетиция за решителния мач с Ференцварош от Лига Европа в четвъртък, който ще определи дали орлите ще се класират на 1/16-финалите в надпреварата. Срещу Черно море, Станислав Генчев и Алекси Желязков пуснаха смятаната за оптимална единайсеторка. И тя стигна само до 1:1 срещу Черно море, на който му липсваха двама основни футболисти, които бяха наказани.

Този двубой само затвърди впечатлението, че нещата за Лудогорец в атака този сезон скърцат сериозно. За 19 кръга отборът е реализирал само 29 попадения – средно по 1,53 на двубой. Прекалено малко за стандарта, който клубът сам зададе през годините. Срещите от шампионата вече са преполовени (играят се 36 кръга), а разградчани са четвърти по резултатност. Това не се е случвало, откакто тимът влезе в елита. В момента пред Лудогорец по отбелязани голове са Локомотив Пловдив, Левски и ЦСКА-София. Зелените пък делят четвърто място в тази класация с осмия Берое.

Само в два двубоя от началото на сезона нападателите на Лудогорец са опънали противниковите мрежи по повече от два пъти. И двата случая бяха срещу Берое. В Стара Загора орлите бяха точни 4 пъти и спечелиха с 4:1, а у дома подчиниха съперника с 3:1. В останалите срещи разградчани доста често се мъчеха. Достатъчно е да споменем, че разградчани спечелиха визитите си на последните два тима в класирането – Ботев Враца и Витоша Бистрица, с по 1:0. При това срещу тигрите Димо Бакалов вкара в последната 90-а минута на срещата.

В 3 мача лидерите в класирането не успяха да поразят противниковите мрежи – домакинствата на ЦСКА-София и Славия, както и визитата на „Армията“. Тези двубои завършиха 0:0.

Всъщност само веднъж Лудогорец е имал по-слаби показатели след 19 изиграни мача. Това се случва през 2015/16, когато стартът на кампанията бе доста турбулентен и се стигна до раздялата с двама треньори – португалецът Бруно Рибейро и Едуард Ераносян. Тогава след толкова изиграни срещи тимът имаше на сметката си 26 точни изстрела. В крайна сметка зимува с 28 реализирани попадения, като отстъпваше на Литекс, който бе с 29. Най-резултатни орлите са били през 2016/17 – 50 точни изстрела след 19 шампионатни срещи.

През миналата кампания до тази фаза разградчани имаха 40 гола. При това отново играеха в групите на Лига Европа, а основните състезатели в атаката бяха същите. През лятото уж бе добавена класа с взимането на плеймейкъра Дан Битон и фланговите нападатели Чибота и Жоржиньо. Нещата обаче не са никак розови. И именно на това трябва да наблегнат в отбора.