Лудогорец е шампион! Взе 10-ата поредна титла

0
Снимка: ludogorets.com
-
-

Лудогорец отново е шампион на България. Разградчани се наложиха с 3:1 при домакинството си на Берое от 27-ия кръг на Първа лига и по този начин подпечатаха спечелването на десетата поредна титла в българското първенство. Така Лудогорец подобри рекорда на ЦСКА от девет поредни спечелени титли.

Лудогорец създаде напрежение в наказателното поле на Лудогорец още в 1-ата минута. Кирил Десподов получи отлична възможност в наказателното поле на Берое и стреля, а топката се отби в ръката на Теди Мезаг и излезе в корнер. Изпълнението на ъгловия удар се забави няколко секунди, за да бъде разгледана ситуацията с VAR, като бе преценено, че няма достатъчно основания да бъде посочена бялата точка.

Лудогорец продължи да има надмощие в началото на мача. Десподов напредна в половината на гостите и изведе Бернар Текпетей сам срещу Генадий Ганев. Вратарят на Берое отрази удара на офанзивния футболист, но топката срещна напречната греда. Александър Василев беше неподготвен и за малко не си отбеляза автогол. Василев успя да изчисти отново в напречната греда. В крайна сметка Вандерсон опита удар, който обаче мина над вратата. Оказа се обаче, че дори и Лудогорец да бе стигнал до попадение, то нямаше да бъде зачетено заради засада на Текпетей.

Генадий Ганев се наложи да се намесва решаващо в 18-ата минута, когато отрази тежък удар на Бернар Текпетей. Малко по-късно, след грешка при изнасянето на топката от страна на Берое, Кирил Десподов се озова на добра позиция в наказателното поле на гостите и стреля с левия крак, но ударът му не беше достатъчно силен, за да затрудни Генадий Ганев.

В ответната атака Берое създаде първата по-сериозна опасност пред вратата на Лудогорец. Октавио изведе Кийлън Лебон по лявото крило, а той навлезе в наказателното поле на Лудогорец и стреля, но Кристиан Кахлина спаси.

Лудогорец поведе в резултата в 29-ата минута. Вандерсон пусна отличен извеждащ пас към Кирил Десподов, който излезе сам срещу Генадий Ганев. Десподов преодоля Ганев и стреля, Стив Фуртадо опита да изчисти, но само леко чукна топката и тя все пак влезе в мрежата. Ситуацията бе разгледана с VAR, тъй като имаше съмнения за засада на Десподов. Оказа се обаче, че такава няма и попадението бе зачетено.

В 38-ата минута след пас към Алиун Фал в наказателното поле на Лудогорец, нападателят стреля, а топката срещна ръката на Оливие Вердон. За първи път в историята в мач от българското първенство главният съдия бе призован да отиде до монитора, за да вземе сам решение относно ситуацията, разглеждана с VAR. Съдията на VAR Георги Кабаков извика Драгомир Драганов, за да преразгледа ситуацията си. След като Драганов разгледа внимателно ситуацията, прецени, че трябва да свири дузпа за Берое. Наказателният удар бе реализиран от Гаюс Макута – 1:1.

Берое можеше да направи пълен обрат в 45-ата минута, но ударът на Октавио с глава не беше точен.

В петата минута на добавеното време на първата част Десподов сложи топката на главата на Жозуе Са, който надскочи всички, но стреля в аут, над напречната греда.

Второто полувреме започна с добро положение за Лудогорец. Елвис Ману бе изведе много добре зад гърба на защитата на Берое, като стреля в далечния ъгъл, Генадий Ганев плонжира и успя да се намеси, а след това топката срещна левия стълб на вратата на старозагорци.

Домакините бяха много близо до гол в 72-ата минута. Кирил Десподов бе изведен много добре от Доминик Янков сам срещу Ганев, като веднага стреля, но стражът на гостите изби в корнер.

Чудо: Въведоха VAR и свириха дузпа срещу Лудогорец след 55 мача в първенството

Лудогорец поведе с 2:1 в 79-ата минута. След грешка в отбраната на Берое Жордан Икоко напредна в полето на гостите и намери Доминик Янков, който се обърна отлично и стреля в далечния ъгъл, Генадий Ганев успя да докосне топката, но тя все пак влезе в горния ляв ъгъл на вратата му.

Лудогорец поведе с 3:1 в 83-ата минута. Кирил Десподов получи отличен пас зад гърба на отбраната на Берое, като излезе очи в очи сам срещу Генадий Ганев и подаде успоредно на голлинията към непокрития Клаудиу Кешеру, който вкара своя гол №138 с екипа на разградчани.

Лудогорец е недостижим на върха в класирането, докато Берое остава на незавидното шесто място без никакви шансове до края на сезона.