Левски за пръв път отстранява съперник в Европа по този начин

0
marin petkov

Мачовете с Шкупи ще останат завинаги в историята с това, че и двата бяха решени в полза на Левски от резерви. И то в добавеното време. В първия двубой в Скопие, спечелен от „сините“ с 2:0, Роналдо се разписа, а в реванша единственото попадение бе дело на Марин Петков. То бе под номер 30 за Левски в европейските клубни турнири, отбелязано от резерва.

Шкупи пък стана първият съперник, който е отстранен от „сините“ с попадения в добавеното време и на двата мача. Преди една година Левски вкара отвъд 90-ата минута във всеки от двубоите с Хамрун Спартанс, но отпадна.

Историческият първи гол на резерва е безценен. Бележи го легендарното дясно крило Войн Войнов при тежкото гостуване на Аякс в Амстердам през ноември 1975 година. Левски намалява на 1:2, а това му помага да отстрани нидерландския гранд след успех с 2:1 в реванша и изпълнения на дузпи. Това изстрелва „сините“ на четвъртфиналите за Купата на УЕФА.

Освен Шкупи, Щутгарт е вторият отбор, на който резерви на Левски вкарват и в двата мача. Тогава обаче един от головете пада далеч преди добавеното време. Мишо Вълчев се разписва при равенството срещу швабите – 1:1 в Германия, а вкарва и победния гол за 1:0 в реванша на „Васил Левски“ през 1983 година.

Рекордьор по голове като резерва пък е Исмаил Иса. Той има общо 4 гола, като вкара два пъти по два, влизайки от пейката. Това се случи при победите над ирландския Дъндолк с 6:0 и шведския Калмар с 5:2 в предварителните кръгове на Лига Европа през 2010 година. Освен него, по два гола, влизайки като резерви, са вкарали още Емил Спасов и Наско Сираков./ „Мач Телеграф“