Левски влиза в „Игри на волята“

0
levski

Мъчителната серия на Левски без победа в първенството продължава. След равенството 1:1 с Пирин в Благоевград тя вече набъбна на десет двубоя, а във вторник сините приемат втория в класирането Лудогорец и всички привърженици на тима от „Герена“ се надяват, че срещу разградчани ще спре пропадането на тима. През есента често се говореше, че столичани играят добър футбол с преимущество над съперника, но до края на годината победата все им убягваше. Това се пренесе и в началото на пролетния дял в шампионата и първите два мача с Черно море (0:1) и Пирин (1:1). Но именно в последните двубои с „моряците“ и „орлетата“, „сините“ вече не показаха добрата игра и затвърдиха тревожна тенденция.

Стигне ли се до гол във вратата на Левски, няма как да се извърви пътят до победа на тима на Станимир Стоилов. До гола на варненци и изравнителното попадение на благоевградчани столичани водеха играта и привидно притискаха противника си, но след ваденето на топката от мрежата нещо се пречупваше във футболистите и те не успяваха да създадат нещо по-опасно пред съперниковата врата. Това се случваше и през есенния дял на шампионата. Стигне ли се до повеждане от страна на противника или изравнително попадение във вратата на „сините“, Левски не побеждаваше. Трябва да се обърнем към телевизионните риалити формати и да кажем, че възпитаниците на Станимир Стоилов трябва да влязат в предаването „Игри на волята“, където най-силният като воля играч стига до крайния успех и печели наградата.

Вече споменахме първите два мача от пролетта, но да се върнем в началото на сезона. Левски откри кампанията с гостуване на ЦСКА 1948 в Бистрица. Домакините останаха в намален състав в края на първото полувреме след червен картон на Стефан Цонков, но в началото на второто Георги Русев откри резултата, а до края на двубоя сините не създадоха нищо пред вратата на Даниел Наумов и стартираха с поражение. На 10 септември в мач от десетия кръг Левски гостуваше на Локомотив София след пет поредни победи в шампионата. Железничарите откриха чрез Красимир Милошев, но Георги Миланов изравни от фал. Пак капитанът на домакините изведе напред тима си, а сините възстановиха за 2:2 с красив гол на Патрик-Габриел Галчев. В заключителните минути на двубоя Локо София стигна до успеха със спорен гол на Илия Димитров.

Така се пренасяме до следващия етап на негативната серия. Той се случи на 12 октомври в отложен мач от третия кръг, когато сините гостуваха на Славия. Галин Иванов и Кемело Нгуена дадоха преднина от два гола на белите, а Марин Петков в добавеното време на двубоя върна един гол, но той отново не стопли отбора и феновете. Десет дни по-късно на „Герена“ гостуваше Локомотив Пловдив. Ивелин Попов изведе напред в резултата „сините“ в 18-ата минута, но Джовани изравни 15 минути преди края на мача. В заключителните минути на двубоя Левски имаше възможности за гол, но те не бяха материализирани.

Следващата грешна стъпка дойде на 6 ноември, когато в двубой от 17-ия кръг столичани гостуваха на последния Спартак Варна. Левски на два пъти излизаше напред в резултата с голове на Филип Кръстев, но и толкова допускаха изравнително попадение във вратата на Пламен Андреев, а за „соколите“ точни бяха Ивайло Климентов и Пламен Димов. Така стигаме до 12 ноември в двубой с подобен сценарий. Тогава „сините“ приеха Славия на стадион „Георги Аспарухов“. Левски поведе в 20-ата минута с гол на Ивелин Попов, но по-късно опитният плеймейкър направи пропуск от бялата точка. Гостите изравниха в 77-ата с гол на Емил Виячки, а в последната минута на редовното време Ерол Дост донесе успеха на тима си и кризата при сините се задълбочи.

Да, Левски се намира в криза откъм резултати в първенството, но и в такава в проява на характер и воля. Това със сигурност много изнервя Станимир Стоилов, който винаги е показвал с тимовете си дух и непримиримост срещу всеки един съперник. Именно това трябва да изгради сега Мъри в разклатения и затормозен психически отбор. Предстои да видим дали може да се случи нещо различно още във вторник срещу шампиона Лудогорец.