0
zlatomir zagorchich 1
-
-

Левски приема Славия след паузата за националните отбори. Двубоят на стадион „Георги Аспарухов“ е на 29 март, следващия петък, от 19:00 часа. През първия полусезон сините си тръгнаха с победа 2:0 от „Овча купел“, и то с човек по-малко след директния червен картон на Хасими Фадига в началото на двубоя. Тогава начело на белите бе Иван Колев, който малко по-късно бе наследен от Златомир Загорчич.

Сръбският специалист вече има история на треньорската скамейка срещу сините, като най-запомнящият му двубой е по време на финала за Купата на България през 2018 година. Тогава Славия триумфира след изпълнение на дузпи и нанесе звучен шамар на Левски. Загорчич на няколко пъти захапваше противника.

Но нека да разгледаме как се справя 52-годишният специалист в мачовете си на „Герена“. Заги е извеждал два тима срещу Левски – Литекс и вече споменатия му настоящ отбор Славия. След трудните първи три срещи, завършили със загуби, Загорчич намери цаката на сините и постигна четири поредни победи в последните мачове. Успехите са като под индиго – с 2:1.

Първите стъпки на Загорчич в треньорската професия у нас започнаха в Литекс. През 2013 година той се изправи срещу Антони Здравков, който тогава бе начело на сините, на стадион „Георги Аспарухов“. Домакините спечелиха лесно с 4:1, повеждайки с 2:0 до 11-ата минута с попадения на Даниел Димов и Орлин Старокин. В началото на второто полувреме Кевин Бру оформи класиката, стигна се до намаляване на резултата от страна на Вилмар Джордан, а в 73-тата минута Старокин с втория си гол маркира крайния резултат.

Загорчич трябваше да чака около четири години, за да се изправи срещу сините на „Герена“. На 26 август 2017-а, вече начело на Славия, сърбинът загуби тежко с 0:4. Домакините не се затрудниха срещу столичния си съперник и след два гола на Жорди Гомес и по един на Жуниор Мапуку и Серджиу Буш взеха заслужено трите точки.

„Влизаш в мача с резултат 0:1 и през първите 35 минути се играе равностойно. После се получава подарък на съперника. Ние не сме направили един фал. Днес ли е рожденият ден на Левски? Затова ли им подаряваха всичко? Опитваме се да играем футбол. Бяхме равностойни през първото полувреме, дори и второто. Много е трудно обаче, когато се играе по този начин. Левски се заблуждава, че играе футбол“, каза тогава ядосаният сърбин. „Не знам как са самолетите в София на небето, дали не ги свалиха с футболни топки“, заяви по-късно Заги по адрес на сините.

На следващата година Левски отново излезе краен победител. Сините триумфираха с 2:0 след две попадения на Станислав Костов и Загорчич остана отново с празни джобове, но треньорът не бе казал последната си дума и след това нареди четири поредни победи на „Герена“.

Първата дойде на 1 март 2020 година. Ивайло Димитров даде ранен аванс на гостите в 7-ата минута, но 20 по-късно Найджъл Роберта изравни. Нападателят на белите отново бе точен в началото на второто полувреме и Славия ликува. По-късно през сезона двата тима се срещнаха още веднъж на стадион „Георги Аспарухов“, този път в плейофите. Левски поведе чрез Станислав Иванов, но Ивайло Димитров – Косъма и Филип Кръстев с попадения през втората част оформиха обрата. През следващия сезон още в 1-вия кръг Загорчич отново приготви специалитета си и след гол на Марин Петков в 16-ата минута белите стигнаха до обрат с попадения на Емил Виячки и Калоян Кръстев. Последният за момента двубой на сръбския треньор срещу Левски на „Герена“ датира от 12 ноември 2022 година. Тогава Ивелин Попов откри резултата в 20-ата минута, но по-късно пропусна от дузпа да удвои преднината на сините. Славия предимно се отбраняваше, но нанесе своя удар в заключителните минути на двубоя. Първо в 77-ата Виячки изравни, разписвайки се отново срещу Левски, а в последната на редовното време Ерол Дост донесе успеха на гостите. Сега предстои да видим дали сините са си взели поука, или отново Загорчич ще заложи на добре отработения си сценарий./ „Тема спорт“