Левски срещу Черно море в мач за историята

0
cherno more levski velton jivko atanasov

За историята! Така може да се определи предстоящият в събота двубой между Левски и Черно море. Мачът, който ще се състои на стадион „Ивайло“ във Велико Търново от 17:30 часа, ще бъде първият, в кой­то сините ще домакинстват на моряците на неутрален те­рен. Това вече се е случвало в четири срещи между двата тима, но в тях винаги столичани са били в ролята на гостуващия отбор.

Първият случай, в който Черно море приема Левски извън Варна, е през сезон 2001/2002 година. На 16 ноем­ври 2001-ва моряците дома­кинстват на сините на градския стадион в Ловеч. Причи­ната е, че варненци изтърпя­ват наказание заради инци­дент с хвърлена бутилка на „Тича“ в предишния двубой и трябва да приемат следващия си съперник на неутрален те­рен. Начело на столичани е временният наставник Георги Тодоров, който поема юздите след напускането на Люпко Петрович по посока Китай. Сините се изправят срещу Черно море на Александър Станков и побеждават с 2:1. Левски повежда още в 6-ата минута с гол на Георги Чиликов, но в 20-ата Георги Илиев възстановя­ва равенството. Двата тима изиграват равностоен двубой, в който сините стигат до ус­пеха 12 минути преди края на мача с попадение на Бисер Иванов – Легендата. През цялата среща с капитанската лента на Левски е настоящият треньор на тима Станимир Стоилов.

Следващият мач, в който Черно море приема сините на неутрален терен, е година по-късно. На 10 август 2002 годи­на моряците домакинстват в Несебър на столичани пак за­ради наказание. Начело на вар­ненци този път е ексцентрич­ният Велислав Вуцов, а на ска­мейката на Левски е Славолюб Муслин. На терена за сините отново с капитанската лента е Станимир Стоилов. Двата тима пак предлагат равностоен двубой на зрителите, но този път феновете не ста­ват свидетели на попадения и мачът завършва при нулево равенство. С екипа на моряци­те в тази среща действат бъ­дещите звезди на сините Омониго Темиле, Асен Букарев и Ри­чард Еромоигбе. Последните двама ще бъдат в състава и на Станимир Стоилов по-късно, който ще напише Синята при­казка.Нигериецът е пратен на „Тича“ от столичани по това време, за да се обиграва. По-късно през споменатия сезон 2002/2003 година Славолюб Муслин е уволнен след загуба с 1:2 от Славия и начело на Лев­ски отново за­става Георги Тодоров, а Левски остава втори в крайното класиране на шест точки зад ЦСКА.

Следващите два двубоя, в които Черно море приема си­ните на неутрален терен, са през 2017 година, когато варненци домакинстваха на ста­диона в Каварна. Причината бе, че „Тича“ не отговаряше на изискванията на БФС и в този момент бе стартирано изграждането на осветление на съоръжението, както и подмя­на на тревното покритие. Първият двубой в Каварна бе на 1 април и не на шега воде­ният от легендата на Левски -Георги Иванов, отбор побеж­дава с 1:0 столичани. Един­ственото попадение е дело на Александър Цветков в 64-ата минута. От онзи отбор на Левски, начело на който бе Николай Mитов, няма нито един футболист от настоящия съ­став на сините. Единствена­та връзка, която може да се намери, е, че 90 минути тога­ва с екипа на столичани изи­грава Божидар Краев, а сега брат му Андриан е на „Герена“, но няма да излезе срещу моря­ците в събота заради наказа­ние. Интересното е, че гол­майсторът за Черно море Александър Цветков сега е в… градския съперник Спартак Варна.

За момента последният двубой между двата отбора на неутрален терен е от съ­щия сезон 2016/2017 година. На 7 май моряците приемат от­ново в Каварна сините в мач от плейофната фаза. Столича­ни взимат реванш за пораже­нието месец по-рано и побеждават с 1:0. Победата си Лев­ски изковава в края на първо­то полувреме, когато гол реа­лизира вече забравеният от феновете Амаду Сукуна. В края на сезона Левски завършва на третата позиция, а Черно мо­ре е шести.

Сега предстои да се изиграе първият мач, в който Левски ще приеме Черно море на неутрален терен заради наказа­нието на сините с лишаване от домакинство. В предишни­те епизоди, когато моряците са приемали столичани извън Варна, статистиката показва – две победи за Левски, едно ра­венство и един успех за Черно море. В събота ще видим на­къде този път ще поеме зна­кът след мач между двата ти­ма далеч от клубните им ста­диони./ „Тема спорт“