Левски срещу Ботев (Вр) е царство на пропуснатите дузпи

0
levski botev vraca andrian kraev

В последните три сезона сезона мачовете между Левски и Ботев Bp, освен че са оспорвани и с неясен победител, което принципно говори лошо за „сините“, станаха и нещо като царство на пропуснатите дузпи. В четири от последните пет двубоя между тези два тима в Първа лига бяха отсъдени общо 7 дузпи. И двата отбора обаче са с под 50% успеваемост от бялата точка и по-често се проваляха, отколкото вкарваха от там. Ботев Враца пропиля две от три отсъдени дузпи, а Левски получи четири и не успя да реализира три.

Единственият двубой от последните 5 между тези съперници в елита, в който не бе отсъдена дузпа, бе този във Враца на 23 август миналата година, когато Левски победи с 2:0. Останалите 4 двубоя, в които бяха отсъдени общо 7 дузпи, бяха изключително драматични, като именно 11-метровите удари ги направиха такива.

На 13 март 2021 година Левски бе закъсал доста в класирането и имаше реална опасност до отиде в най-долната четворка от втората фаза на сезона. В същия ден бе на път да тръгне с голяма крачка натам и да загуби от Ботев Вр. Врачани смачкаха „сините“ до почивката и поведоха с 1:0 с гол на Костадин Ничев. В 15-ата минута се стигна до дузпа за врачани, но Даниел Генов стреля в гредата. Това се оказа преломен момент, който можеше да реши мача или поне да го направи много по-труден за Левски. След почивката „сините“ го обърнаха до 3:1 в своя полза, като Найджъл Робърта вкара третото попадение от дузпа.

В началото на следващия сезон Ботев Bp не прости на „сините“ и ги удари с 2:0 под Околчица. Вторият гол на Дориан Бабунски бе от дузпа, а при 1:0 „сините“ пропуснаха златен шанс да се върнат в мача. С ВАР бе отсъдена дузпа за тях, но ударът на Борислав Цонев от бялата точка бе спасен от Краси Костов.

В ответния мач на „Герена“ Левски вече бе големият фаворит, а и вече със Станимир Стоилов на треньорската скамейка. Двубоят обаче завърши 0:0. Първо Николай Михайлов спаси удар от бялата точка на Дориан Бабунски, а след почивката същото направи и Краси Костов, който за втори път през сезона спечели персоналния дуел с Боби Цонев. В същия мач вратарят на врачани бе големият герой, като спаси куп положения на братята Цонев и заслужено бе избран за играч на мача.

За последно на 11 март 2023 година видяхме пропусната дузпа в този сблъсък, като това бе и единственият случай, в който тя не се оказа фатална и отборът, който се провали от бялата точка, спечели. Андриан Краев този път би и не уцели вратата на Краси Костов при 0:0 в двубоя на „Герена“. След това Левски спечели с 2:0 с голове на Уелтън и Петрис./ „Мач Телеграф“