Левски със 7 победи срещу Черно море в последните 10 мача в София

0
-
-

Интересни факти от шампионатните мачове между Левски и Черно море, играни в София, предоставено от „Тема спорт“:

Равносметката от последните 10 двубоя в София е 7 победи за Левски, 2 равенства и една победа за Черно море.

В последната минута са реализирани 3 гола от състезатели на Левски – Димитър Телкийски, както и Валери Божинов и Борислав Цонев, които и в момента са в състава. Божинов се разписа от дузпа за успеха с 1:0 на 29 август 2014 година. Цонев пък оформи крайното 5:2 на 3 април 2015-а с дебютното си попадение в елита.

Автор на най-бързия гол е С. Николов – в 1-ата минута на 8 април 1967 година, при победата на сините с 2:1.

През май двата тима са играли 8 пъти в столицата, като Левски е победил 6 пъти и 2 двубоя са завършили наравно.

Левски и Черно море са играли в 29 кръг за първенство един мач през 1972 година, когато домакините бият с 3:0.

Само 3 пъти двата отбора са завършвали 0:0 от 62 мача в столицата.

Най-често получените резултати са: 1:0-14 пъти (12 за сините и 2 за моряците), 3:0 – 6 пъти, 2:1- 6 пъти (4 за Левски и 2 за Черно море) и 4:0 – 5 пъти.

Най-много голове за Левски са отбелязали: 7 – М. Вълчев, 5 – Г. Аспарухов-Гунди, Цв. Веселинов и П. Панов, 4 – Хр. Илиев-Патрата, В. Митков-Шопа, Н. Сираков, П. Михтарски, Д. Телкийски и В. Домовчийски.

За моряците най-резултатни са били: 3 гола – Н. Димитров, с 2 – Т. Атанасов-Барона, М. Бакърджиев и С. Райков.

7 хеттрика са направили футболисти на Левски: М. Вълчев – 2 (в 2 последователни първенства при 2 победи с 3:1), В. Митков, Н. Сираков, П. Михтарски, Н. Тодоров-Кайзера и Венци Христов.

Цв. Веселинов-Меци се разписва 5 пъти в 5 последователни мача – в първенствата 1968/69, 1969/70, 1970/71 и 1972/73 година.

В полза на Левски са отсъдени 27 дузпи, като са реализирани 23, а са пропуснати 4 – по една от Т. Такев, П. Пеев, Г. Чиликов и Хр. Йовов.

В полза на моряците са отсъдени 4 дузпи, като 3 са реализирани – от Г. Димитров, К. Тахмисян и Б. Колев, а една е пропусната от Г. Илиев.

Автогол в полза на Левски си отбеляза М. Кулибали от Черно море.

1 автогол в полза на Черно море си е отбелязал П. Петров от Левски.