Левски събра кърпите от плажа

0

Събота, 16 юли 2022 година, стадион „Георги Аспарухов“ в София. Въпреки късния час от 21:00 часа времето е задушно. Прилично количество фенове на сините пък се питат само едно – как ще реагира тимът след грешната стъпка на старта на шампионата в Бистрица и загубата с 0:1 от ЦСКА 1948? При това срещу съперник, който е новак в елита и целта му е единствено как да бъде в Първа лига през следващата година. Затова и проблемите, които Станимир Стоилов има с крайните защитници, не вълнуват и притесняват никого.

В разгара на отпускарския сезон играта на Левски дълго време бе „отпускарска“ срещу Спартак Варна. Настройката на публиката бе за „награбване, разкъсване, сдъвкване и изплюване на съперника“. Вместо това сините им предоставиха нещо като плажен футбол. През пролетта, а и в първия кръг, Левски започваше напористо и в началото винаги стигаше до положение. Такова срещу соколите обаче нямаше. Пресата не вървеше, методичният натиск не даваше резултат. И тимът на Станимир Стоилов влезе в руслото на второто полувреме от визитата в Бистрица. Идея как да бъде преодоляна сгъстената защита на гостите нямаше. Вместо това имаше много центрирания, не водещи до нищо. Не липсваха и типични бразилски отигравания на Уелтън и Роналдо, но те само гъделичкаха феновете, а не стряскаха окопалия се съперник. Понякога двамата прекаляваха, а честите им изстрели, от каквато и да е позиция, по правило бяха неточни. За 40 минути само в две нападения, завършени с удари, замириса на майсторство. Изобщо домакините не излизаха от шаблона, който Станимир Стоилов определи след първия кръг като „глупав футбол“. Край на това нещо обаче сложи младият вратар на варненци Иван Дичевски, който направи още по-голяма глупост, извършвайки нарушения за дузпа на ъгъла на наказателното поле. От бялата точка Филип Кръстев си „начеса егото“ и в стил „Паненка“ вкара първия гол за сините през сезона – отпушването бе факт.

На почивката отново се стигна до изненадващ ход на Стоилов, както бе и преди седмица. Той извади Андриан Краев, който бе на ниво (б.а. – през втората част се появи, накуцвайки на скамейката), и вкара още един офанзивен футболист – Илиян Стефанов. Този път той се оказа успешен. Началото отново бе трудно и се наложи Мъри упорито да жестикулира към тима, давайки указания за сериозна преса – нещо, което не се виждаше до тогава. След такава подкана от страна на треньора бе крайно време сините да „съберат кърпите от плажа“, да загърбят отпускарското настроение и да заиграят.

Не се мина и без фирмен пропуск на Билал Бари, който не вкара от 1-2 метра. Малко по-късно обаче нападателят вкара с глава, до края се разписа още веднъж, за да бъде изпълнена напълно песента „Едно, две, три – Билал Бари“. Мароканецът с френски паспорт остана без три. С два гола финишира и Филип Кръстев, а скандиращата „още, още“ публика си получи десерта след изстрел на резервата Марин Петков. Той и друг младок – Асен Митков, се включиха отлично. Първият подхвана контра, която сам завърши. Вторият пък отне топката с преса в противниковата половина, а след това не центрира по навик, а „вдигна главата“ и достави отлична асистенция на Кръстев. Елементи, които показват, че с тях, а и с целия тим, се работи усърдно. И които рано или късно трябва да дадат резултат.

За резултатния мач помогна и фактът, че след 65-ата минута съперникът бе вече гроги. Голеадата в края поскри някои проблеми на Левски в офанзивен план. Факт е, че от началото на кампанията тимът е неефективен при завършване на атаките. И в двата си мача сините отправиха по над 20 удара, но повечето от тях бяха безопасни. Срещу Спартак бяха изпълнени 10 корнера, като само един завърши с добър удар на Ван дер Каап под гредата, избит от Дичевски.

Левски се събуди и напомпа мускули. Това е добре, защото следващият официален двубой е срещу ПАОК. За нещо по така срещу гърците обаче ще трябва много по-умна и добра игра. И точно срещу този съперник ще се види тръгва ли отборът да прогресира и има ли сили за нещо по така този сезон.