levski riga 1
-
-

Левски  победи латвийския Рига с 2:0 в Дубай.

В началните минути на срещата Левски беше по-активният отбор, който се стараеше да владее топката.

В 10-ата минута „сините“ отправиха първия точен удар по посока вратата на латвийците. Уелтон проби отляво и стреля по земя. Вратарят Рихартс Матревикс успя да реагира и улови без особени затруднения.

В следващите минути Рига успя да изнесе играта в по-предни позиции. В 20-ата минута българският тим организира бърза контраатака. Илиян Стефанов и Уелтон не се разбраха. Халфът пусна извеждащ пас към крилото. Бразилецът все пак стигна до топката, преди тя да напусне терена, и стреля от малък ъгъл, но вратарят спаси.

Пет минути по-късно Патрик-Габриел Галчев беше излъган от Соисало. Николай Михайлов внимаваше и се намеси рутинно.

В 37-ата минута Рига оцеля като по чудо след страхотно разбъркване във вратарското поле. Илиян Стефанов беше потърсен с центриране. Той не успя да нанесе удар, след което Рикардиньо и Уелтон също нямаха успех.

Минута по-късно Левски излезе напред в резултата. Илиян Стефанов отново беше замесен. Голмайсторът от финала за Купата срещу ЦСКА беше изведен в наказателното поле. Неговият диагонален удар по земя беше отразен. Последва обаче добавка на Рикардиньо. Централният нападател нямаше как да пропусне на празна врата от непосредствена близост.

Латвийците много бързо можеха да изравнят. Микаел Сойсало получи на чиста стрелкова позиция. Неговият удар не намери целта. Топката премина на сантиметри покрай десния страничен стълб на вратата, пазена от Николай Михайлов.

В 44-ата минута Левски организира стойностна атака по десния фланг. Топката премина през Галчев и стигна до Роналдо. Той потърси с пас по земя Уелтон. От близко разстояния последният успя да отклони, но право в ръцете на вратаря. На далечната греда двама негови съотборници можеха да атакуват топката, но Уелтон реши да отиграе.

В началото на второто полувреме метеорологичните условия смаяха местните, защото заваля силен дъжд. За Дубай това е нещо необичайно, макар и през януари.

В 54-тата минута Асен Чандъров си освободи пространство за изстрел и отправи такъв. Много добре с тяло застана Нгом и изби в ъглов удар. При центриране Рикардиньо отклони с глава, но покрай целта.

Дъждът не спираше, а пет минути по-късно Уелтон напредна на скорост. На границата на наказателното поле той беше спрян непозволено. Съдията даде пряк свободен удар в полза на „сините“. Филип Кръстев завъртя топката над стената. Вратарят на Рига се намеси крайно неубедително. Той изпусна топката, а Рикардиньо дебнеше за грешка и вкара за 2:0.

В 65-ата минута Филип Кръстев отправи техничен удар от дъгата на наказателното поле. Този път вратарят внимаваше, успя да плонжира и да избие в корнер.

Десетина минути преди края Левски извади късмет, че не допусна гол. Кендиш беше изпуснат. Той получи възможност да стреля опасно от границата на наказателното поле. Топката профуча заплашително покрай лявата греда на Пламен Андреев, който остана на място и изобщо не реагира.

В 85-ата минута Рамирес получи в наказателното поле на „сините“. Той отправи плътен удар по земя, но капитанът на Левски Пламен Андреев направи страхотно спасяване с крак.

Две минути по-късно след съприкосновение на Хосе Кордоба с Георги Минчев нападателят на Рига падна в наказателното поле и поиска дузпа. Съдията обаче беше категоричен, че няма нарушение на правилата.