Левски изпълнява 40 корнера за 1 гол

0

Статичните положения винаги са едно от оръжията, когато не се вижда по какъв друг начин може да вкараш гол. Някои отбори са превърнали този компонент от играта си в изкуство. Левски на Станимир Стоилов подобри какви ли не рекорди, но не всичко е цветя и рози преди двубоя с Лудогорец за Суперкупата в четвъртък. Във Враца при победата над местния Ботев с 2:0, „сините“ обаче за пръв път се радваха на гол след корнер. Левски спечели с 2:0, а мнозина определиха за ключово попадението на Андриан Краев с глава 30-ата минута. То се случи след добре изпълнен ъглов удар от Филил Кръстев. Въпросният корнер бе под номер 40 за Левски от началото на сезона.

Не може да отбележим обаче и друго, което не говори добре за тима. „Сините“ са отборът, който най-често подновява играта от ъгловото флагче, но пък от това най-често не следва нищо. След мача във Враца изпълнените корнери станаха 43 или средно по 8,6 на мач. Това е сериозно количество, както и белег за голямо надмощие на „сините“ в противниковата половина.

Трябва обаче да отбележим, че тяхната ефективност е ниска не само при статичните положения, но и като цяло. Във всеки от петте си мача дотук, ударите към противниковата врата гравитират около 20, но доста малка част от тях са точни, а още по-малко се превръщат в голове.

Нека видим как се справили на „Герена“ при статичните положения досега – 2 гола след дузпи, един от фал, а сега и попадение при корнер. Предишният гол на „сините“ след ъглов удар бе на 6 май тази година. Тогава те победиха с 1:0 Черно море на „Тича“, непосредствено преди финала за Купата с ЦСКА-София. Точен с глава бе Цунами, а центрирането отново бе дело на Филип Кръстев. През миналия сезон след едно или две докосвания след корнер, „сините“ вкараха само още един гол – при загубата от ЦСКА-София с 1:2 през есента на 2021 година. Тогава Георги Миланов се разписа със задна ножица. Корнерът бе изпълнен от Радослав Цонев, а Христос Шелис продължи с глава към голмайстора./ „Мач Телеграф“