Левски игра, Черно море пречеше, а съдията е…

0

В очаквания като крайно оспорван мач от Левски явно бяха излезли да играят, Черно море да пречат, а съдията сякаш бе на „Герена“, за да изнерви всички.

Но всичко по реда си, въпреки че нещата са свързани и още в първите минути на мача в събота вечерта се разбра, че празник няма как да има. За да се случи нещо такова, е необходимо да има повече от един замесен. За сватба трябват двама души, същото е и при футболния празник.

При този треньор Левски видимо излиза да се надиграва с всеки съперник, а забавлението си идва само. Стилът на игра на сините отскоро е такъв, че едното върви с другото, или по-точно – едното произвежда другото. Станимир Стоилов иска точно това, неговите хора да държат топката, да се опитат да играят по-добре от съперника си и когато нещата се получават, футболистите започват да си правят кефа. А когато всичко това събира хора на стадиона и ги кара да пеят и скандират, се получава правник. Празник – такъв, какъвто би трябвало да представлява продуктът, наречен футбол.

Имаше всички предпоставки да се случи прилична двустранна забава, ако и от Черно море искаха да се включат. Всъщност не е редно да се твърди, че гостите от Варна биха толкова път до София с единствената цел да не са част от празника. Тимът на Илиан Илиев е от малкото у нас, които знаят как се играе грамотен футбол и в повечето случаи го демонстрират, независимо от името на съперника и мястото на провеждане на мача. Много е вероятно и сега варненци да бяха излезли на терена с подобни намерения, защото какво по-сладко за всеки треньор сега е да надиграе високолетящия Левски на собствения му стадион. Черно море го е правил преди и сигурно целият отбор е имал желание да го направи и сега.

Може би и мачът тръгна много зле за „моряците“, а тук е моментът да включим и ролята на съдията. Този човек за 90 минути се изплю на всички опити на БФС да промени облика си, да изчисти имиджа си и конкретно да се придаде тежест и важност на новия шеф на съдиите от Унгария. Въпросният Виктор Касай, ако е ръководител на място, още днес трябва да извади веднъж завинаги Волен Чинков от съдийските наряди и на сбогуване да му препоръча в събота и неделя занапред да ходи по горите да събира гъби и билки. Този рефер дори не трябва повече да гледа футбол и по телевизията. Чинков явно бе на „Герена“ да развали всичко, което може да се развали. Ако имаше как, той щеше да започне да разваля новата трибуна. То бива некадърност, но това мина всякакви граница. Как ли е спал в събота вечерта Чинков, след като поради неизгонването на Сердюк в 49-ата минута, по-късно доведе до ситуацията с Николай Михайлов, изнасянето му на носилка и отвеждането му от стадиона с линейка. Бащата Боби Михайлов, ако е гледал по телевизията, вероятно е проклинал момента, в който, за да угоди на този или онзи, не е махнал Чинков от играта. И футболистите на Черно море, усетили веднъж, че съдията не е от най-стриктните, се хванаха на хорото на антифутбола и само в 2-3 епизода за по няколко минути напомниха, че тази игра я умеят. Варненци си имаха своите шансове за гол, каквито имат срещу всеки съперник всеки мач, но не им се получи при завършека ма атаките или на контрите. Илиан Илиев дори да искаше неговият отбор да играе толкова грубо, пак нямаше да стигне до такива висоти, явно съдията вкара моряците в антифутболния коловоз, фалове, картони, нарушения, подминати картони, още фалове, още картони, някои показани без никакво чувство за авантаж и общо взето рециталът на Волен Чинков и действията на моряците бяха централна тема и изместиха темата.

А сините в много голяма част от мача доминираха. Като стремеж за преследване на гола, въпреки пречките от всякакъв характер, им се получи. При числено равенство си играха тяхната игра, което не бе много лесно с оглед на накъсванията и разправиите, които никак не се харесаха на треньорския щаб на сините. На Стоилов и Цанко Цветанов им се развинтиха ръцете да махат на своите да стоят далеч от съдията и от другите играчи при всяко спиране на играта. Сините все пак си вкараха гол, макар и късно, после затвориха мача и с втори и се прибраха в съблекалнята в очакване на забележките от треньора.