Левски е 2 на 7 след 0:1 в първия мач като гост в Европа

1
levski otbor
-
-

Левски загуби с 0:1 гостуването си на Вадуц от първия квалификационен кръг на Лига Европа. Този резултат може да бъде заличен на реванша на „Герена“ във вторник, 17 юли. Поне в това вярват сините фенове. Историята обаче показва, че в седемте предишни такива случая само два пъти сините са продължавали напред, а 5 пъти са отпадали.

Първият път, в който Левски губи с 0:1 в първата среша и е гост в евротурнирите, е през сезон 1986/87. Тогава сините срешат Б1903 Копенхаген за КНК (Купа на носителите на национални купи). На реванша в София те печелят с 2:0 – голове на Божидар Искренов (74) и Наско Сираков (85) и елиминират датчаните. След това отборът достига до четвъртфинал в надпреварата.

Любопитното е, че във втория случай, когато Левски продължава напред, също достига до такава фаза. През сезон 2005/06 сините падат с 0:1 в Целе от Публикум. На реванша обаче словенците са разбити с 3:0 с две попадения на Христо Йовов и Валери Домовчийски. След това става „написването на Синята приказка“ под ръководството на треньора Станимир Стоилов и спортния директор Наско Сираков.

Цели 5 пъти обаче на „Герена“ изпиват горчивата чаша след 0:1 в първия мач като гост. Особено болезнени са отпаданията през 1996 и 2002 година. В първия случай Левски води с 1:0 на Олимпия Любляна в реванша, като мачът влиза в продължения. Там голове не падат, а сините биват елиминирани след изпълнение на дузпи – това е второ отпадане от този тим, който влиза във фолклора на агитката на ЦСКА. Във втория сините пак стигат до рулетката от бялата точка – срещу австрийския Щурм Грац, и пак се провалят.

Миналия сезон Левски също напусна континенталната сцена след поражение с такъв резултат навън – от Хайдук Сплит. Хърватите спечелиха и реванша на „Герена“ с 2:1.