Левски без загуба от Ботев (Пд) в София от 24 години! Гунди, Зайцев и Христов са вкарвали и за двата отброа

0
levski botev plovdiv 10
-
-

Трима футболисти са отбелязвали голове в София и за Левски, и за Ботев (Пд) – Георги Аспарухов-Гунди, Тодор Зайцев и Георги Христов.

Равносметката от последните 10 срещи на „Георги Аспарухов“ е: 9 победи за сините и едно равенство, пише „Тема спорт“.

Вече близо 24 години Ботев няма победа над Левски в София – за последно спечели на 31 май 1997 година с 1:0 след гол на М. Бакалов в 74-ата минута.

Само 3 срещи от 69 мача в столицата са завършвали 0:0.

В 69 мача са реализирани 223 гола (165 от Левски и 58 от Ботев), средно по 3.23 на мач.

През първите полувремена са отбелязани 101 гола, а през вторите 45 минути са реализирани 122 попадения.

Най-много голове за Левски са отбелязали: 9 – Н. Сираков, 7 – Ем. Спасов, 6 – Г. Аспарухов-Гунди.

За канарчетата най-резултатни са били: 5 гола – Ив. Сотиров-Албанеца и Г. Попов-Тумби, 4 – Д. Дерменджиев-Чико.

Най-резултатният двубой е победата на Левски с 6:2 на 26 октомври 2007 година.

Най-често получените резултати са: 2:1 – 11 пъти (9 за Левски и 2 за Ботев), 1:0-11 пъти (8 за сините и 3 за канарчетата), 2:0 – 8 пъти (8 за Левски).

Двама футболисти на Левски са реализирали хеттрик- Н. Сираков и Г. Христов.

В полза на Левски са отсъдени 18 дузпи, като са реализирани 15, а са пропуснати 3 – от Ив. Тишански и Н. Сираков -две.

В полза на Ботев са отсъдени 6 дузпи, като 4 са вкарани, а са пропуснати 2 – от Г. Славков и Кр. Димитров.

Автор на най-бързия гол е К. Костадинов – в 1-ата минута при победата на Левски с 3:1 на 13 септември 1980 година.

В последната минута са отбелязани 7 гола – 5 от Левски и 2 от Ботев.

3 автогола са отбелязани в полза на Левски от състезателите на Ботев: К. Босаков, Р. Петров и Пл. Димов.

17 чужденци са вкарали голове за Левски: Д. Драгич, С. Бардон, Р. Тиберканин, Д. Бистрон, Ж. Карлос, Д. Ортега, Д. Тасевски, Зе Соарес, Т. Калво, Г. Родригес, Л. Педро, Р. Прохазка, Б. Адениджи, Паулиньо, Ривалдиньо, X. Тиам и Д. Мариани.

За Ботев са вкарали голове трима чужденци: Арт. Енрике, Ж. Паоло и Еберт.

В 20 кръг са се играли само 2 срещи: 4:1 за Левски през 1959 година и 2:1 за сините през 1973 година.

През месец март двата тима са играли в столицата 12 двубоя, като равносметката е: 7 победи за домакините, 4 равенства и един успех за канарчетата.