Край на срамната серия! България се измъчи с Танзания, но победи с виртуозно изпълнение на Десподов (СНИМКИ)

0
balgariq tanzaniq viktor popov
Снимка: facebook.com/tfftanzania

България победи Танзания в първи мач от турнира FIFA Series 2024, който се провежда в Азербайджан. Селекцията на Илиан Илиев се наложи с 1:0.

С успеха днес „лъвовете“ сложиха край на срамната серия без успях. За последно България бе се наложи над съперник на 16 ноември 2022 г. (2:0 над Кипър като гост в контрола). Оттогава изминаха 493 дни, в които не успяхме да стигнем до победата в 11 мача.

България натисна от самото начало своя съперник, който обаче пръв имаше прекрасна възможност да поведе. Днис Кибу напредна мощно, излезе сам срещу вратаря и стреля. Топката обаче срещна лявата греда. При добавката пък Фейсал Салум шутира над напречната греда.

180 секунди по-късно Валентин Антов опита нескопосано да върне с глава към свой съотборник. Вместо това топката попадна у Денис Кибу, чийто изстрел от границата на наказателното поле обаче премина встрани от целта.

Първият шанс за гол за България дойде в 26-ата минута. Десподов центрира отляво. Георги Русев засече с глава пред вратарското поле. Айши Манула обаче успя първо да избие отиващата под напречната греда топка, а след това и да я улови.

Почти веднага след това Манула седна контузен и поиска смяна. На негово място в игра се появи Квеси Кавава.

В 3-ата минута на даденото продължение България по чудо не поведе. Центриране на Йоан Стоянов на точката за изпълнение на дузпа бе засечено от оставения непокрит Ивайло Чочев. Стражът на Танзания обаче успя с една ръка да избие в корнер. След неговото изпълнение отново халфът на Лудогорец засече с глава, този път от ъгъла на вратарското поле, но Квеси Кавава услови сигурно.

За началото на второто полувреме Илиан Илиев предприе две смени. На мястото на Йоан Стоянов влезе Патрик-Габриел Галчев, а на това на Георги Русев – Алекс Колев.

България поведе в 52-ата минута. Кирил Десподов изпълни по чудесен начин пряк свободен удар. Топката мина над стената, удари се в напречната греда и падна зад голлинията за 1:0.

Танзания някак не изравни само 180 секунди по-късно. Алекс Петков отправи безобразен пас към близкостоящия Илия Груев. Топката стигна до Фейсал Салум, който бе сам срещу Димитър Митов, но ударът му бе потресаващ и мина високо над вратата.

balgariq tanzaniq valrntin antov

В 58-ата минута шут на Илия Груев от границата на наказателното поле профуча на сантиметри от дясната греда.

В 74-ата минута Илиан Илиев направи нови две смени. Ивайло Чочев излезе за сметка на Илиан Илиев-младши, а Кирил Десподов отстъпи мястото си на Георги Костадинов.

В 78-ата минута Мартин Минчев центрира отляво. Алекс Колев засече с глава, но право в ръцете на вратаря.

В 83-ата минута Живко Атанасов замени Виктор Попов. 240 секунди след това Станислав Иванов влезе на мястото на Мартин Минчев.

В заключителните минути Танзания притисна сериозно „лъвовете“. В 5-ата минута на добавеното време и напречната греда помогна на Митов да опази мрежата си суха.

БЪЛГАРИЯ: 1. Димитър Митов, 13. Йоан Стоянов, 5. Алекс Петков, 6. Валентин Антов, 26. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 18. Ивайло Чочев, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов, 10. Георги Русев, 25. Мартин Минчев.

ТАНЗАНИЯ: 18. Айши Манула, 15. Мохамед Хюсеини, 10. Миано Данило ван ден Бос, 4. Ибрахим Хамад, 14. Бакари Муамнието, 7. Химид Мао Мками, 2. Хаджи Многа, 20. Новатус Дисмас, 11. Денис Кибу, 6. Фейсал Салум, 22. Тарин.