Костов в Европа – малко опит, но със самочувствие

0
nikolai kostov

В сряда Николай Костов официално бе представен като новия треньор на Левски. 59-годишният наставник за втори път ще води сините и отново идва на „Герена“ в труден период. Но за първия му престой в клуба вече достатъчно се говори.

Ясно е срещу кого ще бъде дебютът му – домакинство на ЦСКА 1948 в първенството. В края на юли обаче ще дойде и един от големите тестове за Костов начело на столичани. На 27-и Левски ще стартира участието си в евротурнирите с гостуване, а седмица по-късно ще бъде домакин в ответния мач. По-рано през деня, когато бе представен треньорът, сините научиха и съперника си във втория квалификационен кръг на Лигата на конференциите. Той ще се излъчи от сблъсъка между литовския Хегелман и северномакедонския Шкупи.

„Жребият е много добър, доволен съм от него. Но нека първо си свършим работата. Да обърнем внимание на нашата подготовка. Всяка възможност, която имаме, ще се опитаме да я вземем в Европа“, заяви Костов.

„Тема Спорт“ разгледа предишния опит на треньора в европейските клубни турнири. 59-годишният специалист натрупа богат опит в чужбина, водейки отбори в Кипър, Армения, Украйна, Русия и Казахстан. Във визитката си има една спечелена купа от Острова на Афродита с Анортозис през 2002 година. Но за момента Костов може да се похвали само с две участия на континенталната сцена. Първото му е през 2007 година, когато води арменския Банантс. Жребият в 1-вия квалификационен кръг за Купата на
УЕФА му отрежда среща с швейцарския Йънг Бойс. В Ереван воденият от Костов тим стига до равенство 1:1, след като изостава в резултата след полувреме игра. На реванша обаче неговият отбор няма доводите, с които да се противопостави на по-именития си съперник, и губи с 0:4 в Берн.

Следващото участие в евротурнирите и за момента последно за треньора идва две години по-късно. Тогава българският специалист е начело на украинския Металург Донецк, а в тима личат имената на бившия играч на ЦСКА Велизар Димитров и настъпващия в европейския футбол Хенрик Мхитарян. Във втория квалификационен кръг за Лига Европа украинският отбор се изправя срещу беларуския Партизан Минск. Съперникът е сразен в Донецк с 3:0 след гол и асистенция на Мхитарян. На реванша Металург отново побеждава опонента си, този път с 2:1, а пак настоящият футболист на Интер се отличава с попадение и ключов пас. Следващото препятствие е словенският Интерблок. Украинският тим за втори път приема съперника си в първия мач и стига до чиста победа с 2:0, а на реванша е още по-безапелационен. Металург побеждава в Любляна с 3:0, а два от головете са дело на Мхитарян и Велизар Димитров, който се разписва от дузпа в края на мача.

В преддверието на груповата фаза на Лига Европа съперник е австрийският гранд Аустрия Виена. Воденият от Николай Костов отбор отново е домакин в първата среща. Гостите откриват рано чрез Ачимович, но Кингсли бързо възстановява равенството. Аустрия пак излиза напред в резултата в 48-ата минута с гол на Диабанг, но дълбоко в добавеното време Велизар Димитров изравнява и оставя развръзката за австрийската столица. На реванша домакините подхождат надменно и си мислят, че са си свършили работата в Донецк, но не така смятат гостите. В 20-ата минута Танаса дава аванс на Металург. Това събужда Аустрия и равенството е възстановено в 36-ата чрез Окоти. В началото на второто полувреме възпитаниците на Костов пак излизат напред в резултата с четвъртия гол на Мхитарян в турнира. Но след това домакините се активизират и след попадения на Ачимович и Сюлеймани стигат до успеха и спират похода на украинския тим към групите на Лига Европа.

Въпреки по-скромния си опит на континенталната сцена, Николай Костов може да подходи със самочувствие в предстоящите битки начело на сините. Той има на сметката си 8 двубоя в евротурнирите, от които е спечелил четири, два мача са завършили при равенство и е инкасирал две поражения при голова разлика 15:11 в полза на неговите отбори. Все пак трябва да отчетем, че загубите му са срещу много по-силни тимове от тези, на които е бил начело. Предстои да видим дали ще остане позитивната нотка и с представянето му с Левски в Европа.