Кошмарите на Левски в Европа нямат край! Ето „сините“ петна на международна сцена

0

Провалите на Левски в евротурнирите нямат край. Списъкът се допълва периодично, напоследък често, и вече е доста голям. „Тема Спорт“ предоставя най-големите резили в историята на сините – тези, при които отборът е бил елиминиран. Те започват от сезон 1987/88, когато сините отпадат от полуаматьорския тогава гръцки ОФИ. И преди това е имало болезнени подхлъзвания на европейската сцена, но те не са толкова фрапантни. В последните 30 години обаче „географските открития“ станаха прекалено много. Миналата година бе елиминирането от лихтенщайнския Вадуц, а тази дойде ред и на най-голямата загуба в два мача – 0:7 от кипърския АЕК Ларнака. Мястото на тези двубои е точно тук, въпреки че в последните сезони противникът е доказал се евробоец. Но при по-внимателен прочит на нещата ще видим, че възпитаниците на Петър Хубчев бяха разгромени на два пъти от тим, който все още води подготовка – първенството му стартира в края на този месец. Бяха пометени от тим, който в предишния квалификационен кръг трепереше до добавеното време на реванша срещу… молдовския Петрокуб, преди да му вкара гол и да запише втора победа с 1:0.

СЕЗОН 1987/88, КНК ЛЕВСКИ-ОФИ, 1:0 д., 1:3 г.
През есента на 1987 година на „Герена“ се стягат за европоход. Година по-рано те са
достигнали до четвъртфинал в турнира за КНК и отново имат големи апетити в същата надпревара. Жребият изпраща гръцкия ОФИ Ираклион – полупрофесионален отбор. Левски пък разполага с една от най-добрите си генерации – Боби Михайлов, Петър
Петров, Емил Велев, Георги Йорданов, Емо Спасов, Божидар Искренов, Наско Сираков… Още на „Герена“ става ясно, че мъката ще е голяма -1:0 с гол на Сираков от дузпа в самия край на срещата. В реванша на остров Крит сините берат голям срам – губят с 0:3 до 68-ата минута, преди Росен Крумов да върне едно попадение. Армията на Генерал Шпайдел (треньор е Васил Методиев-Шпайдела) е разбита.

СЕЗОН 1989/90, УЕФА ЛЕВСКИ -АНТВЕРП, 0:0 д., 3:4 г.
ТРЕНЬОР: ДОБРОМИР ЖЕЧЕВ
Първият мач срещу белгийците на „Герена“ завършва 0:0, като с няколко пропуска се отличава Петър Михтарски. Зрителите на реванша на стадион „Боюил“ стават свидетели на един от най-невероятните обрати в световния футбол. Левски повежда още в 6-ата минута с гол на Славчев. Този резултат се запазва до 82-ата, когато домакините изравняват. Само 2 по-късно Донков пак дава аванс на столичани и местният телевизионен коментатор с тъжен глас обявява: „Антверп, довиждане“. В 89-ата минута скъсалият се от пропуски Михтарски най-накрая вкарва – 3:1 за сините. Реферът обаче дава 7 минути продължения, в които сините по идиотски начин инкасират три попадения и отпадат. Този мач се върти в забавни клипове и до днес.

СЕЗОН 1992/93, КНК ЛЕВСКИ -ЛЮЦЕРН, 2:1 д, 0:1 г.
ТРЕНЬОР: ИВАН ВУТ0В
През сезон 1990/91 Левски не участва в евротурнирите, а през следващата кампания е бит още на старта от Ференцварош – загуби с по 2:3 и 1:4. През есента на 1992-ра всички се надяват на добро представяне, защото с Иван Вутов начело отборът стъпва на краката си – печели купата през 1992-а. Жребият за КНК е отличен -швейцарският Люцерн, който тъкмо е изпаднал от елита. Левски прави обрат за 2:1 у дома с голове на Боримиров и Гетов от дузпа. На реванша Каменцид (вкарва и в първия мач) отново извежда Люцерн напред, но този път Левски няма отговор и за първи път в историята си напуска континенталната сцена, победен от втородивизионен тим.

СЕЗОН 1994/95, УЕФА, ЛЕВСКИ – 0ЛИМПИЯ л. 2:3 г., 1:2 д.
ТРЕНЬОР: ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ
През сезон 1993/94 Левски отвява конкуренцията у нас и безапелационно печели дубъл. През лятото Пламен Николов, Емил Кременлиев, Цанко Цветанов, Златко Янков, Даниел Боримиров и Наско Сираков стават четвърти в света на Мондиала в САЩ. В УЕФА те трябва да се изправят срещу словенския Олимпия, чийто играчи подигравателно са наричани „скиори“. В Любляна Левски губи с 0:2 на почивката.
Сираков влиза по спешност и изравнява, но Дости оформя хеттрика си 15 минути преди края – 2:3. На реванша сините повеждат рано чрез Станимир Стоилов, но допускат обрат -сензационна загуба.

СЕЗОН 1995/96, УЕФА ЛЕВСКИ – ААЛСТ, 1:2 д., 0:1 г.
ТРЕНЬОР: ИВАН КЮЧУК0В
В първия кръг на УЕФА е елиминиран Динамо Букурещ и никой не вярва, че скромният белгийски тим от Аалст може да направи нещо срещу Левски. Айндрахт през 1994 година се завръща в елита, след като за последно е бил в него през 1962 година. Начело на тима е легендата Ян Кулеманс. За всеобща изненада белгийците печелят с 2:1 на „Васил Левски“-автогол си вкарва Александър Марков. На реванша сините нямат сили за нещо повече и следва ново поражение – 0:1. Това си остава и най-големият успех на скромния белгийски клуб, който няколко години по-късно фалира.

СЕЗОН 1996/97, КНК, ЛЕВСКИ – ОЛИМПИЯ Л. 0:1 г. 2:4 след дузпи д. (1:0 след прод.)
ТРЕНЬОР: ГЕОРГИ ЦВЕТКОВ
Сините имат да си връщат. Съставът им обаче няма нищо общо с този отпреди два сезона – големите звезди оттогава отдавна са продадени. Въпреки това на „Герена“ се стягат да елиминират словенците. На кормилото на отбора е Георги Цветков-Цупето, който е помощник на Георги Василев при предишните сблъсъци с Олимпия. Левски пада с 0:1 при визитата си. В реванша повежда с красив гол на Илиян Симеонов-Чушката и докарва нещата до дузпи. При изстрелите от бялата точка обаче се „схващат“ най-сигурните изпълнители – Тодор Зайцев и Николай Тодоров-Кайзера, и Левски пак отпада. А агитката на ЦСКА започва да пее „Олимпия, догодина пак ела“…

СЕЗОН 2004/05, УЕФА ЛЕВСКИ -БЕВЕРЕН, 1:1 д., 0:1 г.
ТРЕНЬОР: СТАНИМИР СТОИЛОВ
В предишния кръг Левски на два пъти е разгромил босненския Модрича -5:0 и 3:0. На „Герена“ се стягат да бият и неопитния Беверен. Преди първия мач феновете на сините скъсват от подигравки белгийците, защото съставът им е почти изцяло от футболисти с африкански произход. Белгийците изкарват 1:1 в София, а след края на мача се сбиват помежду си още на терена. На реванша Марко Не вкарва и казва „не“ на Левски за продължаване.

СЕЗОН 2007/08, ШЛ ЛЕВСКИ -ТАМПЕРЕ, 0:1 г, 0:1 д.
Левски влиза в мачовете като абсолютен фаворит. Все пак през пролетта на 2006-а отборът достига до 1/4-финалите в УЕФА, а след това влиза и в груповата фаза на Шампионската лига. Собственикът Тодор Батков гледа с насмешка на съперника и обявява, че сините ще играят със скиори. Високомерието е наказано – 0:1 в Тампере. Адвокатът е сащисан: „Биха ни хора, които дойдоха с колела за мача“. На реванша положението е същото – ново 1:0 за Тампере, и се ражда лафът „Тук пере, там пере“.

СЕЗОН 2008/09, ШЛ ЛЕВСКИ – БАТЕ БОРИСОВ, 0:1 д., 1:1 г.
ТРЕНЬОРИ: ВЕЛИСЛАВ ВУЦ0В, ЕМИЛ ВЕЛЕВ
Левски за втори път е на крачка от влизане в ШЛ. Жребият отрежда сините да срещнат в плейофа скромния беларуски БАТЕ Борисов. „Какви са тези трактористи“, радва се собственикът Тодор Батков. БАТЕ е абревиатура на Борисовски завод за автотракторно оборудване – снабдява със стартери и генератори добре познатите и у нас трактори „Беларус“. На „Герена“ Левски действа високомерно и се скъсва да пропуска, а Георги Иванов-Гонзо профуква и дузпа. Сините губят с 0:1, а 1:1 на реванша не стига за нищо. БАТЕ влиза в групите на ШЛ, а след това става клуб образец. С приходите от евротурнирите си вдигна нов стадион, превръща се в доминант на домашната сцена
и редовен участник в Европа.

СЕЗОН 2012/13, ЛЕ, ЛЕВСКИ – САРАЕВ0 1:0 д, 1:3 г.
ТРЕНЬОР: ИЛИАН ИЛИЕВ
Преди двубоите Левски прави мащабна селекция. Мачовете на континенталната сцена са идеална възможност тогавашната силна фигура в клуба Иво Тонев да докаже какво може. Следва обаче пълен крах. У дома срещу босненския Сараево сините се мъчат за 1:0. Реваншът е ад, а на терена отборът е неузнаваем – 1:3 и безславно отпадане.

СЕЗОН 2013/14, ЛЕ, ЛЕВСКИ – ИРТИШ, 0:0 д., 0:2 г.
ТРЕНЬОР: НИКОЛАЙ МИТ0В
Жребият за Лига Европа отрежда мач с казахстанския Иртиш. Сините натискат на „Герена“, но мачът завършва 0:0 – Базил де Карвальо изпуска дузпа. В далечен Сибир хората на Митов са трагични – пускат гол още в 6-ата минута, след още толкова Даниел Димов прави дузпа и е изгонен. Домакините вкарват от бялата точка и Левски отпада от отбор, който се намира в Азия.

СЕЗОН 2018/19, ЛЕ, ЛЕВСКИ – ВАДУЦ, 0:1 г, 3:2 д.
ТРЕНЬОР: ДЕЛИ0 РОСИ
За историята остава фактът, че Левски за втори път отпада от втородивизионен тим, който се подвизава в Швейцария. Но също така за първи път български отбор е елиминиран от състав от Лихтенщайн. Сините се провалят начело със скъпоплатения треньор Делио Роси и щаба му, както и с бъкан състав от играчи, които взимат високи заплати. За една година Левски привлича 23-ма футболисти, за да види колко е несъстоятелен срещу отбора от столицата на Лихтенщайн.

СЕЗОН 2019/20, ЛЕ, ЛЕВСКИ – АЕК ЛАРНАКА, 0:3 г., 0:4 д.
ТРЕНЬОР: ПЕТЪР ХУБЧЕВ
През първото полувреме на двубоя в Кипър сините пропускат три отлични възможности да открият резултата. В добавеното време Живко Миланов е изгонен, а през втората част тимът рухва. Реваншът е кошмар – сините получават 4 гола от македонеца Иван Тричковски и регистрират изравнено най-голямо домакинско поражение в евротурнирите след това от Лацио през 2009 (то е в груповата фаза на Лига Европа).