Интересни факти от шампионатните дербита между Локомотив (Сф) и Левски

0
-
-

Интересни факти от шампионатните дербита между Локомотив София и Левски, представени от „Тема спорт“:

Балансът от последните 10 мача е: една победа за Локомотив, 6 за Левски и 3 равенства.

Един мач се е играл на неутрален терен – в Монтана, на 5 юни 1985 година, поради лишаване от домакинство на Левски и завършва с победа 3:1 за сините.

Двата отбора са се срещали в 11-ия кръг за първенство 5 пъти, като Левски има 4 победи и един двубой е завършил наравно.

През октомври двата отбора са играли помежду си 11 мача, като Левски има 8 победи. Локомотив една и 2 среши са завършили наравно.

На 16 число от месеца двата отбора са играли 4 пъти, като сините имат 3 победи, а Локомотив една.

Най-много голове за Левски са отбелязали: Н. Сираков – 17. Следват: 9 – Г. Иванов-Гонзо и В. Домовчийски, 8 – Ем. Спасов, 7 -Д. Боримиров.

За Локомотив най-резултатен е бил Ат. Михайлов с 10 гола. Следват: 6 – Н. Котков, 4 -Сп. Дебърски, Анг. Колев, Б. Илиев, Cm. Стоев, К. Метков, М. Камбуров.

Най-често срещаните резултати в дербито са: 1:0-26 пъти (9 за Локомотив и 17 за Левски), 1:1 – 16 пъти, 2:1 – 16 пъти (6 за железничарите и 10 за сините), 0:0-10 пъти, 3:0 – 9 пъти (2 за червено-черните и 7 за Левски).

За Левски 2 хеттрика са реализирали В. Домовчийски и Г. Дембеле.

За Локомотив са реализирани също 2 хеттрика – от Н. Котков и М. Камбуров.

В полза на Левски са отсъдени 34 дузпи, като 27 са реализирани и 7 са пропуснати от: Ем. Велев, Ем. Спасов, Н. Сираков – 2, Вл. Йонков, Стан. Стоилов и Г. Иванов.

В полза на Локомотив са отсъдени 14 дузпи, като 8 са реализирани, а 6 са пропуснати от: Г. Василев, Л. Христов-2, Т. Велев, М. Богданов и Бойко Величков.

Кр. Борисов и Н. Тодоров-Кайзера са отбелязали голове и за двата тима.

Б. Цветков-Жук от Левски отбелязва в 34-ата минута на 9 октомври 1948 година първия гол в историята на родната А група.

2 автогола в полза на сините са си вкарали Ад. Зафиров и Ив. Димитров от Локомотив.

Петима състезатели са отбелязали голове още в 1-ата минута: Г. Берков, К. Благоев, Л. Трайков и Д. Атанасов от Локомотив, както и Г. Соколов от Левски.

В последната 90-ата минута са отбелязани 7 гола – 4 за Локомотив (В. Бароков, М. Мукаси, Хр. Златински и Ант. Павлов) и 3 за Левски (Г. Соколов, Й. Йорданов и Н. Сираков).

13 чужденци са вкарали голове за сините: П. Григораш, Дж. Ингълс, С. Йофу, М. Пантелич, С. Симонович, Г. Дембеле, С. Арс, Д. Тасевски, Ж. Жуниор, Б. де Карвальо, Ж. Силва, Р. Прохазка и Ант. Аниете.

Четирима чужденци са реализирали за железничарите: М. Мукаси, С. Антунович, Д. Богданович и Ев. Том.