-
-

Това участие на нашите отбори в Европа явно минава под мотото „Сами срещу всички!“. Част от отборите ни се оплакаха от тенденциозно съдийство срещу тях. Нека видим някои ситуации.

ЛУДОГОРЕЦ

В реванша срещу Ференцварош в Разград, Козмин Моци получи директен червен картон в 82-рата минута, след като с вдигнат крак щеше да оперира от херния Зубков от унгарския шампион. Това стана при резултат 2:3, двубоят бе решен, а „орлите“ нормално нямаха никакви претенции. Те обаче трябва да се замислят защо се спестяват картони на Моци във вътрешното първенство при подобни изяви.

ЛЕВСКИ

В добавеното време на първия мач с АЕК Ларнака Живко Миланов си изкара втори жълт картон и бе изгонен. Това до голяма степен предреши изхода на мача, а и на целия двубой. „Сините“ претендираха, че дори няма нарушение при втората санкция. Самият подход на опитния Миланов обаче бе глупав, а провокациите и симулациите отдавна имат място във футбола. От Левски не могат да се сърдят на никого, освен на себе си.

ЛОКО (ПД)

„Черно-белите“ не могат да се оплачат от съдийството в мачовете с Търнава, след като в първия мач кипърският рефер Тимотеос Христофи им даде две дузпи, а в реванша колегата му Ерик Ламбрехтс от Белгия изгони още през първата част Захуменски от словашкия тим. Срещу Страсбург Жоао Пинейро изгони Томашевич още в десетата минута и Локо (Пловдив) игра цял мач с човек по-малко. Такива са правилата и българите няма на кого да се сърдят. Може би съдията можеше да даде дузпа за Локомотив, но не го направи.

ЦСКА-София

От „Армията“ често имат претенции към съдийството у нас и в Европа. След мача със Зоря обаче Люпко Петрович звучеше по-скоро като фен. „Европа не ни иска. Трябваше да се борим срещу съдиите“, каза сърбинът. Той бе категоричен, че нямаше дузпа срещу отбора му, но топката удари ръката на Албентоса, който направи съзнателен шпагат към нея и спря пътя й. Нови или стари правила, учителят Сандро Шерер бе на 5 метра и имаше перфектна видимост. Може би швейцарецът можеше да даде повече картони на гостите, но санкциите на Бикел и Малинов бяха задължителни и не подлежат на съмнение. И за това скандиранията „Мафия!“ не изглеждат на място. Същият този Шерер след някоя друга година сигурно ще бъде сред най-добрите съдии в Европа.

Преди година ЦСКА-София имаше същите претенции за мачовете с Копенхаген. И имат право за първия гол в реванша на Н’Дойе, признат от турската съдийска бригада, въпреки безспорната засада. Червеният картон на Чорбаджийски обаче си бе на място, а и дузпата, извършена от Десподов също се дава. Разликата тогава бе, че Нестор Ел Маестро в нито един момент не каза, че има конспирация срещу отбора му и световен заговор. Просто гледаше реално на събитията.

КАК Е У НАС?

Известно е, че родните съдии никога не смеят да ощетяват родните грандове, а по правило им помагат – с дузпи, признаване на голове, подминаване на нарушения срещу тях. Правят им мечешка услуга заради Европа. Така се създава чувство за ненаказаност у футболистите, както и се изкривява представата на публиката. И после идва участието в евротурнирите, след което винаги сме разочаровани, излъгани, измамени, употребени. А дали наистина си вярваме на глупостите?