Илия Димитров влезе в обувките на Краев

0
iliq dimitrov
-
-

Миналата събота един младок хвърли в екстаз феновете на Левски. Илия Димитров накара запалянковците да забравят поне за малко мъката от отпадането на Вадуц, ако въобще може такъв срам да се забрави. Нападателят вкара победното попадение за 1:0 над Ботев в изключително важен момент. Загуба в Пловдив щеше да разтърси още повече съблекалнята на „Герена“. Сега там се диша малко по-спокойно. А самият Димитров показа, че школата на Левски не е толкова за отписване, както смятат мнозина. Лошото обаче бе, че „сините“ изгубиха над година, за да се види, че имат и свои кадри, на които може да се разчита.

За последно юноша бе играл решаваща роля в мач на 21 май 2017 година. Тогава Божидар Краев вкара за победата с 1:0 в гостуването на Дунав. През този сезон, който се оказа и ключов за кариерата му, Краев отбеляза общо 10 гола. Още един обаче бе с цената на три точки. Талантът наказа Лудогорец в последната минута на дербито на 13 август 2016 година. От останалите младоци, които се появиха в игра през този печален сезон, нито един обаче не успя да се разпише поне веднъж. Станислав Иванов имаше 12 възможности, а през миналото първенство – 8.

Юношите обаче се превърнаха в почти пълнеж за тренировките, откакто на „Герена“ дойде Делио Роси. Единственият, който донесе успех на Левски по негово време бе Антонио Вутов. Талантът спаси „сините“ от резил и ранно отпадане в турнира за Купата на България при драмата в Гълъбово срещу Ботев. Вутов отчая домакините едва в 111 -ата минута на мача. Иначе Роси наложи само едно ново име от школата по свое време – Томислав Папазов. Той дебютира като титуляр в последната битка с ЦСКА-София.

Италианецът обаче все пак има известна роля за попадението на Илия Димитров. Бившият вече треньор поиска той да не бъде преотстъпван в Арда или Локо (Сф), които проявяваха интерес към него, след като „сините“ претърпяха няколко провала в преговорите за търсене на още един нападател.

„Нивото на юношите, върху които имам поглед, не е никак лошо. Но е много важно самите клубове да правят необходимото, за да са подготвени тези футболисти за това, което се случва при мъжете. ОК, базата и нивото на подготовката не е като това в Клер Фонтен или в академията на Манчестър Юнайтед, но все пак момчетата в Левски са част от професионален клуб от 10-12-годишна възраст и се учат на най-важните неща във футбола от малки. Според мен за тях е прекрасно, че са част от първия отбор и тренират с нас. Това е ключът към оформянето им като футболисти“, обяви пък самият Габриел Обертан в интервю за БНТ.