Хичо резерва, Урал на финал(ВИДЕО)

0
-
-

Урал е първият финалист за Купата на Русия. Без българския национал Николай Димитров, който е контузен, отборът на Дмитрий Парфьонов стигна до 2:2 в реванша срещу Арсенал (Тула) и с общ резултат 3:2 си осигури участие в спора за трофея.
Георги Костадинов игра цял мач за домакините, които наваксаха изоставане от 0:2, но това се оказа недостатъчно. Ерик Бикфалви и Отман Ел кабир дадоха преднина на Урал, но румънецът беше изгонен още преди почивката. След нея Вараздат Ароян си вкара автогол, а Резиуан Мирзов изравни, но за повече „топчиите“ нямаха сили.
За Парфьонов това ще е втори пореден финал, след като през миналия сезон спечели турнира с вече несъществувщия Тосно.
Арсенал влезе като фаворит в мача заради невероятната си форма през пролетта. „Артилеристите“ не познават вкуса на загубата в 11 поредни шампионатни мача, а единственото им поражение през календарната година дойде при гостуването на Урал в първия двубой от полуфиналите за националната купа.
Старши треньорът Игор Черевченко не можеше да разчита на контузените Ахмед Кадири Мохамед и Гиа Григалава. Липсваха и водещите голмайстори Лука Джорджевич и Еванс Кангва. Георги Костадинов действаше като един от тримата полузащитници на домакините, заедно с Даниил Лисовой и Зелимхан Бакаев. В предни позиции за Арсенал започнаха Резиуан Мирзов, Игор Горбатенко и Сергей Ткачов.
От състава на Урал освен Димитров отсъстваха бранителите Стефан Страндберг и Денис Поляков, както и бившият халф на ЦСКА Петрус Бумал. Старши треньорът Дмитрий Парфьонов пусна на върха на атаката Павел Погребняк, подкрепян от Бикфалви, Отман Ел Кабир и Марко Араторе.
Гостите от Екатеринбург шокираха съперника си още в първата минута. Погребняк подаде на Бикфалви, а румънецът преодоля Артур Нигматулин с удар между краката и доближи тима си до мечтания финал. Футболистите на Арсенал имаха нужда от доста време, за да се окопитят. Преди това те можеха да получат и втори гол, но Нигматулин реагира адекватно след рикошет в крака на Максим Беляев и изби в корнер.
В 17-ата минута Бикфалви изведе Араторе сам срещу Нигматулин, но стражът спаси изстрела на швейцарското крило. Самият Беляев се намеси решително малко по-късно, спирайки с шпагат шут на Погребняк. В 23-ата минута Урал получи дузпа за нарушение в наказателното поле на Беляев. Нигматулин отби в гредата удара от бялата точка на Ел Кабир, но при добавката на нападателя нямаше какво да стори – 0:2.
Всичко за гостите вървеше перфектно до 34-ата минута, когато Бикфалви настъпи умишлено Бакаев и получи червен картон. До края на полувремето Арсенал подложи гостите на сериозен натиск, но Ткачов и Виктор Алварес пропуснаха добри възможности да върнат интригата.
С началото на втората част домакините тръгнаха в атака, а Георги Костадинов все повече се задържаше в половината на Урал. Логичното се случи в 58-ата минута и Арсенал намали изоставането си. Лесовой влезе в наказателното поле и центрира остро, а Ароян си заби автогол в стремежа си да изчисти.
В 67-ата минута Арсенал отбеляза и втори гол, дело на Мирзов. Халфът реагира най-бързо в наказателното поле и направи финалната част от двубоя изключително интересна.
Домакините продължиха да притискат съперника. Бакаев стреля покреай гредата с фалцов удар, а малко не стигна и на Алварес, за да се разпише. До края имаше няколко разбърквания пред вратата на Урал, но гостите постигнаха целта си и ще играят за трофея на 22 май в Самара.