Херо: Май шумът в БФС беше да сменят Боби Михайлов! Ще има промяна в Берое

0
-
-

Часовете около Нова година обикновено се използват за тотално изключване от професионалните ангажименти и всеки си прави равносметка. „Тема спорт“ намери Димитър Димитров, отправил поглед в телевизионния екран. Треньорът на Берое твърди, че професионално е обвързан с футбола в 365 дни от годината, а когато българското първенство е във фризера, той гледа предимно английски футбол. Подхванахме разговора с начална точна Ливърпул. Разбира се, в края отделихме малко време и на българския вариант на футбола.

Смятате ли, г-н Димитров, че този Ливърпул наистина е явление?
– От спортно-техническа гледна точка – Ливърпул е изключително дисциплиниран отбор. Активните крайни защитници не са нещо ново в съвременния футбол. По-специфичното е пресата, която правят в противниковата половина. Има няколко варианта за пресиране, но те го правят с тримата нападатели. От халфовата линия не излиза човек, макар по принцип да има и такъв вариант. Но Ливърпул пресират с тримата отпред. На мен обаче ми допада повече играта на Манчестър Сити. Защо? Защото там има един гений, когото направо боготворя. Този човек прави разликата в състезателен план – Де Бройне. Страшно го харесвам. На една маса го слагам с Меси и Роналдо.

Нещо като Бускетс в Барселона на Гуардиола?
– Той изнася топката, но в него не съм видял нищо съзидателно, нищо градивно. Докато Де Бройне мисли с много ходове напред. Той има и голови подавания, за разлика от Бускетс. Завършващата фаза пък е друг въпрос. Бускетс, дето се вика, има половин гол в кариерата си… Но да се върнем на Ливърпул и Сити. В Ливърпул халфовете са с по-комплексни качества и с една идея по-дефанзивни. Това говори за повече стабилност в защита. Докато в Манчестър Сити разликата е повече в атака. По отношение на изнасянето на топката пък мога да споря с много специалисти. Питам аз – какво се печели с изнасянето на топката от вратаря? Правят се 10-15 подавания, докато се изкара топката от твоята половина. Добре, но ако стане грешка, се стига до гол за съперника в голям процент от случаите. С 10 подавания в собствената половина голова атака ли правиш, какво? Ами ако те сварят неподготвен? Аз искам да се подава топката, но да не се рискува, особено в наказателното поле. Там почти всичко виси на косъм. Една грешка води до чиста ситуация. Това е моето разбиране.

Не ви ли омръзва 365 дни в годината да сте ангажиран с футбола и огромна част от ежедневието ви да е посветено на играта?
– Аз съм щастлив, че работата ми е хоби. Малко хора могат да се похвалят с това, като цяло във всички сфери на живота – да работиш нещо, което обичаш. Жена ми само ми се смее и ме подиграва за футбола. Но на мен ми е кеф.

А на твоите колеги в топпървенствата, особено в Англия, не им ли омръзва на 31 декември да имат мачове, после и на 1 януари?
– Сигурно за футболистите е много тежко. Но за треньорите – аз, ако съм на тяхно място, няма да ми е тежко. Хората са различни, но на мен ми харесва.

Как пък им се отразява на топфутболистите, които взимат милиони всеки месец? И как треньор от Топ 4 на Англия мотивира играчите на празници, делници, от сутрин до вечер? Сега в Англия имаше мачове през по-малко от 48 часа…
– Трудно ми е да отговоря еднозначно. Не знам какво им говорят и как ги мотивират. Може би на базата на това, че са изключителни професионалисти… Но и не са от желязо. Трябва да питаме Клоп и Гуардиола какво говорят (смее се).

А как издържат терените в Англия?
– Там имат други специалисти. Различна е технологията. Просто при нас не се правят нещата както трябва. Сигурно се икономисват средства, когато се правят терени. Уж нови игрища, а след 2 години вече са кални и плуват във вода. Правете си сметката как се правят, сигурно не се спазват технологиите. Но в чужбина имат възможност да подменят терените, когато искат. При нас е по-различно.

Да се върнем на Ливърпул, през колко години се появява такова явление във футбола изобщо?
– Абсолютно явление са! Макар че как да няма падения и да се поддържа едно ниво през цялото време. И Ман Сити беше силен две години, но сега малко залита в резултатите и в някои игри. Клоп имаше някакви проблеми в заменянето на хората в нападение, но гледам, че сега вече гледа да направи дълбочина в състава – купи Минамино от Залцбург. Иначе в средата на терена Ливърпул има много вариативност. Там са доста хора, докато в нападение Клоп имаше проблеми с резервните варианти, като се изключи Ориги. Сега вече започна да мисли и в този план.

А защо не се изхвърлят с големи суми за звезди?
– В началото взеха Ван Дайк, който беше най-скъпият защитник в света. Разправяха, че било нереална сума, но Клоп прецени, че този човек ще му е крайно необходим и така и се оказа. Да, не се изхвърлят както Манчестър Сити. Много по-умерен и обран е Клоп. Преценява, а явно има и набито и точно око. Като цяло Ливърпул не играе толкова атрактивен футбол, колкото Сити. Но пък играе изключително рационално и прагматично.

Каква е разликата между Ливърпул и предишното такова явление – Барселона на Гуардиола? В последните години не е имало други отбори, които така да ти спират дъха…
– Манчестър Сити в последните две години също беше уникален отбор. Разликата в Сити се прави от Де Бройне. Ако той е в Ливърпул, ще играят коренно различен футбол. Той е страхотен. Разликата идва от организацията в защита. Винаги първо гледам как един отбор се организира в защита. Във фаза атака има елементи на импровизация и нестандартност. Но в защита, като видиш един отбор как стои, можеш да разбереш колко е организиран, трениран и подреден. А Ливърпул са на 200 процента в това отношение.

Ще просъществува ли ВАР системата?
– Аз съм „за“.

Но пък има разни крайности – малкият му пръст бил в засада…
– Като ще е засада, нека да е засада. И един сантиметър да е. Системата няма да излъже. Докато другият вариант си го знаем…

Има ли оправия родното съдийство?
– Нека да влезе ВАР и ще има много по-голям процент справедливост в отсъжданията. Като се види на компютъра и това е.

А ако се смени ръководството в БФС, ще се промени ли нещо?
– А какво се е променило дотук? Цялата работа беше да сменят само Боби Михайлов, аз така го виждам отстрани. Аз, ако бях на мястото на другите хора в Изпълкома, щях да си подам оставката в знак на солидарност.

Но защо клубовете масово не кажат, че не искат запазване на статуквото? Само Гриша Ганчев и Стойне Манолов досега питаха защо и другите освен Боби не са напуснали…
– Всеки се притеснява. Аз обаче не се страхувам да кажа, че е нужна промяна.

В Берое ще има ли промяна?
– Като привлечем нови хора и направим подготовка, ще има.