harvatiq belgiq
Снимка: twitter.com/FIFAWorldCup
-
-

Хърватия и Белгия не излъчиха победител в решителен двубой от група „F“ на Световното първенство в Катар. На стадион „Ахмад Бин Али“ съперниците завършиха 0:0. Това означава, че Хърватия се класира за 1/8-финалите, където ще срещнат победителя от групата на Германия и Испания. „Червените дяволи“ пък са аут от Мондиала.

След по-малко от 120 секунди игра удар на Иван Перишич профуча встрани от вратата.

В 13-ата минута Кевин де Бройне изведе Дрис Мертенс сам срещу Ливакович, но нападателят шутира над гредата.

120 секунди по-късно Караско изрита Крамарич в опита си да изчисти, а главният съдия отсъди дузпа. Ситуацията обаче бе разгледана с ВАР, след което решението променено, заради засада на хърватски футболист при центрирането в наказателното поле, довело до фала.

В 33-ата минута Борна Соса центрира в наказателното. Марко Ливая засече с глава, но неточно.

Пет минути след началото на втората част Матео Ковачич стреля опасно. Тибо Куртоа обаче направи зрелищно спасяване с една ръка.

240 секунди по-късно Хърватия на два пъти можеше да поведе. Удари на Марсело Брозович и Лука Модрич, обаче бяха отразени от Тибо Куртоа.

След час игра Белгия пропусна най-чистото си положение. Шут на Ливакович бе блокиран от Кевин де Бройне. Топката стигна до Лукаку, който с нанесе силен удар, но в лявата греда.

В следващите минути съперниците си размениха по една ситуация. Първо Куртоа спаси изстрел на Модрич, а след това Ливакович – на Кевин де Бройне.

В 87-ата минута Белгия бе много близо до откриване на резултата. Шут на футболист на „червените дяволи“ бе отклонен на границата на вратарското поле от Лукаку. Топката обаче „облиза“ лявата греда.

В последната минута на редовното време Белгия направи нов фрапиращ пропуск. При центриране отдясно, вратарят на Хърватия увисна. Топката стигна до Лукаку, който обаче отигра с гърди, което позволи на Ливакович да улови току пред голлинията.

Хърватия: 1. Доминик Ливакович, 22. Йосип Юранович, 6. Деян Ловрен, 20. Йошко Гвардиол, 19. Борна Соса, 11. Марсело Брозович, 10. Лука Модрич, 8. Матео Ковачич, 9. Андрей Крамарич, 14. Марко Ливая, 4. Иван Перишич

Селекционер: Златко Далич

Белгия: 1. Тибо Куртоа, 19. Леандър Дендонкер, 2. Тоби Алдервейрелд, 5. Ян Вертонген, 15. Тома Мюние, 6. Аксел Витсел, 7. Кевин де Бройне, 21. Тимъти Кастан, 17. Леандро Тросар, 14. Дрис Мертенс, 11. Яник Ферейра-Караско

Селекционер: Роберто Мартинес