Голям миг за вечността! Атакуващото верую на Лудогорец твори чудеса

0
-
-

„Срам, позор, какъв е този Лудогорец! Защо въобще отиват да играят в Европа? За какви се мислят, руският футбол не може да бъде унижаван по този начин.“ Това са само част от най-бързите реакции в руските медии след катастрофата на ЦСКА Москва в неизвестната за тях деревня. Ропотът е страховит, в цялата история на руско-българските спортни отношения няма такъв аналог. Случвало се е българите да вземат понякога връх над надменните си другари и братя, но никога по този начин. Всъщност единственият етнически българин на терена, чиито наследници до осмо коляно ще се гордеят с този невероятен подвиг на духа, е Антон Недялков. Петима бразилци, двама румънци, конгоанец, мадагаскарец и сенегалец са останалите герои. Някак картината на агонията нямаше да бъде пълна, ако накрая не се бе появил и поляк, за да запее „Още Полша не е загинала“.

Създаденият преди 10 години Лудогорец Разград влезе в историята и на Русия. Вкараните пет гола само за едно полувреме са абсолютен антирекорд в цялата клубна история на Русия и СССР в европейските турнири. Следващият в класацията е с 1:5 пак за едно полувреме. ЦСКА Москва имаше досега допуснати четири гола за едно полувреме срещу норвежкия Молде. Но тези, които играха с фланелката на ЦСКА Москва в четвъртък вечерта, сътвориха огромно петно. Трудно ще се намерят някои, които да ги изместят. Само по памет мисля, че два български клуба имат подобни антипостижения – Славия срещу Партизан и Литекс срещу Спартак Москва. Пак през второто полувреме допуснаха по пет гола, без да вкарат нито един. Единият мач бе на „Васил Левски“, другият на „Лазур“.

Ясно е, че Лудогорец направи нещо немислимо и неочаквано. Изигра най-вълнуващия си европейски мач. Това 5:1 ще отеква във времето. По обясними причини такива зрелища не се случват под и над път. За тях се иска особен момент и точна нагласа. И
двата фактора бяха налични Лудогорец грабна шанса си и се възползва с клинична точност. За 26 минути зелените буквално пометоха именития си съперник, като го доведоха и до пълно отчаяние. Рубриката „гол след гол“ се прожектира на стадиона в Разград. Представям си какво би се случило по трибуните на някой друг български стадион при това развитие на обстоятелствата…

Такива триумфи не се нуждаят от дълбокомислени анализи и коментари. За мен най-точната формулировка е, че Лудогорец спечели, защото имаше ден. Не какъв да е ден, а голям Ден. Вече имат огромен опит с мачове на европейско ниво и след като им падна наготово такава възможност, се възползваха. ЦСКА Москва ги пуснаха да минат на зелен светофар. Играха възможно най-удобния футбол за Лудогорец. Отворен, наивен, безхитростен. Съчетан с прословутата руска надменност. Пуснаха вълка в кошарата и го оставиха да изяде всичките овце и агнета. Но това са си проблеми на ЦСКА. В сегашния случай победителите приемат овации и получават правото да се чувстват неприкосновени. Този мач превърна Кешерю в легенда. Три гола във вратата на легендарния Акинфеев са вкарвали малцина в света. А волето в обратния ъгъл ще се гледа сигурно милиони пъти в Ютюб. Този мач показа, че Марселиньо все така си остава евъргрийн. Този мач показа, че атакуващото верую на Лудогорец твори чудеса.

Във футбола случайните неща са само привидност. До знаменитата победа се стигна след промени. В Разград извадиха преди месец „спирачката“ Стойчо Стоев и колата им полетя неудържимо. Може би намериха и новия Бат Гошо в лицето на Станислав Генчев, който ще ги води към велики дела. Поне външният му вид и излъчването са на европейско ниво. Възходящата линия в последно време бе видима и за победата срещу ЦСКА Москва бяха налице много предпоставки.

Естествено нещата могат да бъдат погледнати и от съвсем друг ъгъл. ЦСКА Москва игра с 8 играчи под 22 години. Треньорът Гончаренко може да се оправдае, че работи за бъдещето на клуба. Може дори тази срамна загуба да предшества възраждането на ЦСКА. Но това са ирационални аргументи. Това, което реално съществува, е рекордното постижение на Лудогорец. Един голям миг за вечността!