Голове в края държат Лудогорец близо до върха

0
igor tiago 2
Снимка: ludogorets.com

На 5 март тази година Лудогорец допусна шокираща загуба от Пирин с 0:1 в Разград. С нея бе сложен край на ерата „Анте Шимунджа“ на „Хювефарма Арена“. Тимът играеше повече от колебливо, разликата с лидера във временното класиране ЦСКА-София нарасна на 4 точки. Да спасява положението бе привикан човекът, с когото започна всичко в новата история на клуба – Ивайло Петев. Върху него се спря изборът на специалист, който да изведе тима до 12-а поредна титла, а десерт би било спечелването на купата.

Лъкатушенето на орлите под ръководството на бившия национален селекционер продължи. С него грешните стъпки бяха избегнати, въпреки че в доста от двубоите разградчани трепереха до последния съдийски сигнал. Така бе и навръх Разпети петък – 2:1 над Арда в Кърджали. Този двубой затвърди тенденцията, очертала се от доста време в отбора – той е пропусклив в отбрана, но много силен в атака. Сблъсъкът на „Арена Арда“ бе петият при Петев, като всичките от тях са спечелени. В него обаче ясно се видяха още три неща, които избождат очите. Първо – и при петте победи орлите не успяха да запазят суха мрежа. Второ – три от тях дойдоха след обрат (б.а. – срещу Черно море и Арда в първенството, както и Спартак Варна за купата). Трето – отборът е убийствено ефикасен в заключителните минути на двубоите. Тогава, когато се решават срещите, разградчани показват здрави нерви и до момента успяват да направят така, че да не паднат в пропастта. Защото всяка загуба на точки може да се окаже фатална.

Само един от петте сблъсъка при Петев бе спокоен за Лудогорец. На 8 април тимът разби у дома с 8:1 Ботев Враца. Във всички останали обаче имаше драма до последния съдийски сигнал. И в тях пролича умението на отбора да остава концентриран докрай, да притиска противниците, да налага волята си.

В мачовете при новия треньор разградчани реализираха 18 попадения – средно по 3.6 на среща, а допуснаха 3 пъти по-малко – 6, тоест, средно по 1.2 на двубой. За отбелязване е, че Лудогорец вкара два пъти повече голове през вторите полувремена – 12 срещу 6 до почивката. От тези 12 през втората част 8 бяха в периода от 76-ата минута до края. Тоест 66.67 процента от точните изстрели през втората част са били в последния четвърт час на срещите. Общият показател пък сочи – 44.44% от всички голове на тима (18) са били от 76-ата минута след това. При инфарктния успех с 3:2 над Черно море две от попаденията на реализиралия хеттрик Десподов бяха в този времеви интервал. Нещо повече – победното дойде в добавеното време. Също тогава бе подпечатана победата с 3:1 над Хебър на „Георги Бенковски“ в Пазарджик. Тогава голът на успокоението реализира Игор Тиаго. Срещу Ботев Враца (голове в 89-ата и 90+2 минути за 7:1 и 8:1) в първенството не се стигна до вдигане на адреналина в заключителните епизоди, докато победата над Спартак за купата бе изкована с гол след 75-ата минута. Драма не липсваше и в Кърджали. Головете на Игор Тиаго за обрата бяха в 77-ата и 89-ата.

Късните попадения се превърнаха в патент на Лудогорец под ръководството на Ивайло Петев. Само на тях обаче не може да се разчита. Защото стомната невинаги ще остане здрава. А това може да се окаже пагубно. Проблемите на тима са в отбрана. И именно там трябва да внесе корекции треньорът.