Голове в дербито? Чакайте ги второто полувреме

0
levski cska ali sou nuno reish
Снимка: cska.bg

В неделя, 1 септември, от 17:45 часа на националния стадион ще се играе най-чаканият мач у нас – ЦСКА-София – Левски. Съперниците влизат от различни позиции в дербито, пише „Тема спорт“. Сините са лидер преди 8-ия шампионатен кръг, докато червените са пети, като имат четири точки по-малко на сметката си. Така дори и при победа ЦСКА-София не може да изпревари или настигне Левски. Докато успех на Левски ще го остави на първо място в класирането.

В изминалите кръгове се забелязва повече от интересна тенденция. Съперниците вкарват почти 4 пъти повече през вторите полувремена. Затова и именно от 46-ата до 90-ата минута е по-вероятно феновете да видят как вратарите Витаутас Черниаускас или Милан Миятович допускат топката да премине голлинията.

ЦСКА-София е вкарал 8 от 10-те си гола след почивката. Червените са най-опасни в периода 61-75-aтa минута. Тогава са реализирали цели 6 попадения. Имат по две на сметката си в първия четвърт час на мачовете, както и в заключителния. От 16-ата до 45-ата минута хората на Люпко Петрович не са се разписали нито веднъж.

Левски също вкарва по-често след почивката. Тогава сините са били точни 11 пъти, докато през първата част са огорчавали съперника едва 4 пъти. Възпитаниците на Петър Хубчев са най-опасни в последните 15 минути на двубоите – тогава са вкарали 7 гола. Това може да означава, че отборът е добре трениран и е значително по-свеж от противниците в заключителните моменти на срещите.

Интересно е да се отбележи, че съперниците започват концентрирано двубоите. Те не са позволили на съперниците им да вкарат попадение в първия четвърт час на мачовете.

В съвременния футбол доста голове падат след статични положения.

Оползотворяването на такива ситуации се явява ахилесова пета за ЦСКА-София. До момента през сезона армейците така и не са се разписали по такъв начин – не са вкарали след корнер, центриране от фаул или директно от свободен удар. Това е елемент, който сериозно куца в играта им.

Левски също не е много убедителен в него, но все пак е по-добър. Сините фенове още си спомнят времената, в които Давид Яблонски бе на терена -всяко негово влизане в наказателното поле при стандартна ситуация вещаеше опасност, а словакът дори вкара два гола в дербито с ЦСКА-София. Сега обаче възпитаниците на Петър Хубчев далеч не са толкова ефективни. Те имат един гол от свободен удар – дело на Давиде Мариани, срещу Ботев Пд (3:1). Швейцарецът бе и човекът, който най-често изпълняваше стандартните ситуации, но сега го няма. Едва в двубоя срещу последния в класирането Витоша Бистрица сините успяха да „сложат отметка“ срещу вкаран гол след центриране от корнер и вкаран гол след центриране от фаул. След корнер се разписа Паулиньо – Нашименто подаде, Каргас свали топката с глава към задната греда, а бразилецът я вкара в мрежата (в ситуацията имаше засада, но тя не бе маркирана). След това пък Нашименто центрира от свободен удар, а Роберта реализира с глава отблизо.