Глътка оптимизъм за Левски

0
levski shahtior
Снимка: facebook.com/fcshakhtar

Левски вече остави зад гърба си седем контроли по време на лагера в турския курорт Белек. До края на престоя на сините в южната ни съседка остават още две проверки – на 6 и 7 февруари срещу казахстанския Кайсар и латвийския ФК Рига. Столичани спечелиха три спаринга и допуснаха четири поражения до момента, като отнесоха основателно критики за представянето си. В последните две обаче се забеляза сериозно подобряване в играта и тимът започва да свиква с тактическата промяна в схемата на нещо като 4-4-2, която налага Николай Костов от началото на подготовката. Последните два съперника на Левски бяха украинските грандове Динамо Киев и Шахтьор Донецк, но отборът на миньорите, който излезе срещу сините, бе този до 19 години. Столичани победиха първия с 1:0, а в събота се наложиха с 2:1 над оранжево-черните след дебютни попадения на Фабио Лима (от дузпа) и Хоакин Фернандес.

Когато бе обявена програмата за подготовката, на датата 3 февруари стоеше – търси се съперник. Изборът на юношеската формация на Шахтьор породи отново полюсни мнения. Но този спаринг бе договорен, за да се видят през всичките 90 минути талантите на Левски, които тренират с първия тим в Белек. Петима стартираха като титуляри в събота, като четирима от тях престояха на терена през целия мач. Единствено Стивън Жерард Гаоте бе заменен на почивката, но смяната му не бе планирана, тъй като в края на първото полувреме той получи травма. Покрай младоците действаха по-опитните Кристиан Димитров, Илиян Стефанов, Асен Чандъров, Джавад ел Джемили и Фабио Лима. Михалев, Любенов, Божилов и Йовов са по на 17 години, а споменатият Гаоте все още е на 15 (б.а. – ще навърши 16 на 19 февруари). Младоците показаха самочувствие срещу връстниците си от Шахтьор, като Николай Костов може да бъде доволен от видяното. Талантите изпълняваха тактическите указания, които се налагат от началото на подготовката. Топката се изнасяше по земя с подаване от вратаря към защитник, атаките се градяха постепенно. Пропукванията пък бяха много малко, като при попадението на украинците неточност показа Божилов, но той бе оставен сам срещу двама противникови играчи. Талантите показаха качества и сега наред е треньорският щаб, който да изглади неравностите и да им даде шанс. С тях е нужна правилна работа, а Николай Костов неведнъж е споделял, че обича да има в състава си млади футболисти.