Франция ни отнесе и сложи край на надеждите за световно

0
France Bulgaria Hristo Zahariev
Снимка: FIBA.com

Мъжкият национален отбор претърпя шеста загуба в световните квалификации. Баскетболистите на Любомир Минчев отстъпиха като гост на Франция със 77:53 и на практика загубиха шансове за класиране на световното първенство в Китай догодина.

Срещата в Лимож по нищо не приличаше на невероятния мач, който тимът ни спечели срещу „петлите“ през септември в Ботевград. Въпреки че бяха без звездите си, домакините взеха инициативата още от началото и контролираха събитията на терена през целия двубой.

Първи игрови минути с представителния ни тим записа Цветомир Чернокожев, който е сред най-младите дебютанти в историята ни.

В последния прозорец през февруари България има домакинство на Русия и гостуване на Босна и Херцеговина. За французите предстои визита на Финландия, а след това тимът приема Чехия.

Мачът не започна добре за българския тим, който допусна съперникът му да вкара седем безответни точки. „Петлите“ поведоха с 11:3, което принуди Любомир Минчев да вземе прекъсване едва три минути и половина след началото. Постепенно националите ни скъсиха дистанцията, а след силни изяви на Христо Захариев и Станимир Маринов тимът ни се доближи само на точка в резултата.

Вторият период започна при 19:16 в полза на домакините. Последва обаче кошмарна серия от 13:0 в полза на Франция, като близо пет минути „лъвовете“ не можеха да вкарат. Баскетболистите на Венсан Коле поддържаха двуцифрен аванс, а на почивката се оттеглиха при 39:29 в своя полза.

Технически проблем в началото на второто полувреме прекъсна срещата за няколко минути. С колективни усилия и серия от 10:2 националите намалиха изоставането си на 5 точки при 42:47. Вместо да потърсят пълен обрат обаче, те позволиха на французите отново да дръпнат с двуцифрена разлика за 56:45.

През последната част настъпи невероятен срив в играта на нашите. Те успяха да вкарат едва 8 точки за десет минути, което позволи на домакините да спечелят с убедителна разлика.

Христо Захариев бе най-резултатен за българския тим с 13 точки, като той има и 7 борби. Станимир Маринов е с 11 точки и 5 борби. Венцислав Петков добави 8 точки.

За Франция Якуба Уатара завърши със 17 точки, Матиас Лесор се отчете с 10.