Феновете на Хайдук скандират „Валдас, Валдас!“ след боя по Динамо, нападател разпали война Хърватия – Сърбия

0
Снимка: ludogorets.com
-
-

Хайдук Сплит надви с 2:0 Динамо Загреб в 95-ото издание на дербито на Хърватия. Пред близо 10 000 зрители на стадион „Максимир“ в хърватската столица. Бившият играч на Ботев Пловдив Кристиан Димитров бе оставен на резервната скамейка от доскорошния треньор на Лудогорец Валдас Дамбраускас. Това бе и пета поредна победа в официален двубой на тима, откакто литовецът застана начело на „белите“.

През целия ден в хърватската столица имаше засилено полицейско присъствие, особено осезаемо около стадиона в часовете преди и след двубоя. До сблъсъци между агитките в деня на мача не се стигна. Много от привържениците на домакините бяха предпочели да си закупят билети в деня на срещата, което доведе до опашки и напрежение, прибавяйки и проверките за наличие на валиден документ за тест или ваксинация против COVID-19. Пред западната трибуна пък бе отворен и пункт, където всеки нуждаещ се можеше да си направи бърз антегинен тест. От началото на септември по хърватските стадиони се влиза с тест, сертификат за ваксинация, или такъв за преболедуване. Много от местните фенове влязоха на стадиона чак в средата на първото полувреме. Голям интерес предизвика двубоя и сред феновете на гостите. Те изпълниха на около 60% южната трибуна на „Максимир“.

Преди сблъсъка настроенията в двата лагера бяха на двата полюса. Домакините се намират в игрова криза, печелейки само един от последните си пет официални мача. В сряда столичани паднаха у дома с 1:3 от Риека в четвъртфинален сблъсък за Купата на страната. След двубоя старши треньорът на тима подаде оставка, а на негово място временно бе назначен Келко Копич – бивш наставник на Хайдук Сплит. Идването на Валдас Дамбраускас в състава на гостите преди месец пък даде импулс на отбора. Хайдук се намира в серия от пет поредни победи във всички турнири, като миналата сряда за Купата на Хърватия бе сразен Локомотива Загреб с шумното 6:3.

Мачът започна с поделено надмощие, като играчите на Хайдук по-често достигаха до финалната третина пред вратата на Доминик Ливакович. Динамо обаче имаха първи възможността да открият резултата в 20-ата минута, но останалият сам вдясно Адеми стреля встрани. Три по-късно нападателят на Хайдук Марко Ливая пробва рефлекса на Ливакович от пряк свободен удар, а националният страж на Хърватия се разтегна максимално, за да избие в корнер.

Гостите материализираха игровото си предимство чак в 60-ата минута. Елез свари домакинската отбрана неподготвена и с дълъг пас напред намери Ливая, който прехвърли Ливакович за 1:0 за „белите“. Домакините опитаха да отговорят чрез Щефул и Андрич, но ударите им с глава не намериха дори очертанията на вратата зад Ловре Калинич. В третата минута на продължението Ливая отново бе намерен с дълъг пас, този път обаче нападателят подаде на влезлия в игра Сахити за крайното 2:0.

След последния съдийски сигнал Дамбраускас бе доволен от своите играчи и подчерта, че победата в такива мачове не идва не само с тактическо надлъгване, но и с раздаване и агресия. Той поздрави за победата всички хора от клуба, както и онези над 3000 привърженици на Хайдук, пропътували над 400 км, за да видят победата на „белите“.
Така Хайдук Сплит прекъснаха серията си от четири дербита без победа над съперника си. За последен път „белите“ запазиха суха мрежа на Максимир на 18 февруари 2018-а година, когато начело на тима е именно настоящия временен наставник на Динамо Желко Копич.

Въпреки заряда и залога, двубоят не блестя с много красиви футболни достойнства, а шоуто бе откраднато от феновете. Две от най-именитите фенски фракции в световен мащаб – Bad Blue Boys и Torcida Split, отново се изправиха една срещу друга на трибуните, като повече преобладаваха обидните скандирания. В началните минути гостуващите фенове издигнаха транспарант с изобразена емблемата на Динамо, зачертана с червена лента и надпис „Мразя Динамо“. Домакинските фенове им отвърнаха с политическа провокация, скандирайки „Вие сте на Тито! Тито е ваш!“. Препратката е към двубоя между Хайдук и Цървена звезда на 4 май 1980-та година. Тогава по време на срещата реферът спира играта, а дикторът съобщава, че югославският лидер маршал Йосип Броз Тито е починал. Играчи и публика запазват минута мълчание и двубоят продължава. Фенските страсти разпалиха и красива факлеада, заради която видимостта се намали и реферът прекъсна играта, „това доведе и до дългото продължение, в което „белите“ вкараха и втория си гол в мача.
Емоционална среща устроиха на любимците си феновете на Хайдук на аерогарата в Загреб късно вечерта след двубоя. С песни и пирошоу на летище „Франьо Туджман“ привърженици и отбор отпразнуваха победата в дербито. Те скандираха „Валдас, Валдас!“. Героят от мача Марко Ливая, записал гол и асистенция, пък бе понесен на ръце. На клиповете се вижда как той, унесен в радостта си, скандира една от най-популярните, но и противоречиви националистични рефрени на клубните фенове „Мразя Динамо, то е сръбско име“. И откровено се забавлява. В понеделник Ливая именно с това си навлече гнева на сръбските медии. Най-остра е реакцията на „Курир“, която излиза със заглавие „Няма край на комплексите в Хърватия“. „Известен футболист скандира: „Мразя Динамо, то е сръбско име“ и се забавлява. Колко още ще продължава това? Те не знаят да празнуват, без да споменават сърбите“, пишат медиите в западната ни съседка.

След успеха, Хайдук изпревари Динамо в генералното класиране, нареждайки се на трето място с 33 точки, на три пункта зад лидера Риека. Столичани обаче са с мач по-малко.