Фамозна задна ножица на Тунде класира Левски на 1/8-финал (ВИДЕО)

2

Левски Царско село в мач от 1/16-финалите за Купата на България. „Сините“ се наложиха в символичното си  гостуване с 2:0 и продължават напред в надпреварата. Двубоят се игра на стадион „Локомотив“ в София. Той бе решен с уникална задна ножица на Бабатунде Адениджи. Хеан Деса пък се разписа в добавеното време. Дебютният му гол със синята фланелка оформи и крайното 2:0 за неговия тим. Малко преди първото попадение домакините останаха с човек по-малко заради червен картон на Реян Даскалов.

Двубоят започна с равностойна игра. „Сините“ владееха по-трайно топката, докато домакините дебнеха на контраатака. Постепенно Левски натисна своя съперник. Първото по-опасно положение дойде в 14-ата минута. Галин Иванов напредна отдясно и центрира прострелно в наказателното поле, където обаче никой от съотборниците му не успя да засече. Секунди по-късно Франсис Нар нанесе хубав удар от въздуха, но Боян Пейков улови. В 19-ата минута Левски можеше да поведе. Сашо Александров центрира отдясно, Димитър Пиргов засече с глава от непосредствена близост, но и от малък ъгъл и прати топката над напречната греда. Адениджи пък стреля силно от далечна дистанция, но първо Пейков изби, а след това Минков изчисти далеч от вратата. След малко повече от половин час игра Прохазка центрира остро от фаул, Пейков се намеси неубедително, като първоначално изпусна топката. Никой от играчите на Левски обаче не успя да се възползва и вратарят улови. Минутка преди края на полувремето пък Царско село можеше да шокира гостите. Симеон Ганчев стреля от въздуха от далеч, пращайки топката под напречната греда, но Чворович успя да избие в корнер. В добавеното време Левски също имаше добра възможност. Орачев центрира от фаул, Пиргов засече с глава от изгодна позиция, но не успя да намери очертанията на вратата.

По-малко от минута след началото на втората част Адениджи направи мощен пробив, влезе в наказателното поле и подаде към Галин Иванов, който обаче не успя да засече. В 51-ата минута домакините имаха претенции да дузпа за нарушение срещу Симеон Ганчев, но съдията не посочи бялата точка. Секунди по-късно Айкут Рамадан отправи силен изстрел извън наказателното поле, който Чворович улови без проблеми. В 54-ата минута Франсис Нар получи в наказателното поле, залъга няколко защитници и стреля. Топката обаче се отклони в крака на Адениджи и излезе в аут. Влезлият като резерва Антонио Аниете нанесе силен удар малък ъгъл, но не успя да се разпише. Александър Якимов пък можеше да отбележи за Царско село. Чворович обаче спаси неговия изстрел. В ответната атака пък удар по диагонала на Прохазка премина до дясната греда. В 71-ата минута Реян Даскалов задържа Франсис Нар, за което получи жълт картон. Това бе негов втори в мача, заради което бе отстранен от игра. При последвалото изпълнение на свободния удар Пиргов засече центрирането с глава, но Пейков закова топката на голлинията. Той обаче не успя да направи нищо в 76-ата минута, когато Бабатунде Адениджи даде аванс на Левски с фамозен гол със задна ножица, почти от границата на наказателното поле. Веднага след попадението Проказа можеше да удвои, но Пейков улови удара му с глава пред голлинията. Адениджи отбеляза своето второ попадение след чудесна асистенция на Нар с пета. Попадението обаче бе отменено заради засада. В даденото от съдията продължение Хеан Деса на празна врата отбеляза първото си попадение за Левски, фиксирайки крайното 2:0 в полза на възпитаниците на Люпко Петрович. Перуанският футболист пък се появил в игра секунди по-рано.

Състав на Царско село: Б. Пейков, Г. Кременлиев – ж.к., Л. Гуцев, Евг. Зюмбулев, Г. Минков – ж.к., Р. Даскалов – ч.к., А. Рамадан, Ок. Обаси, С. Ганчев (79′ – Ант. Хаджииванов), Ал. Якимов (84′ – Р. Божилов), Ал. Киров (Р. Донев)

Резерви: Ал. Стоянов, Р. Донев, Вл. Бахъров, Ант. Хаджииванов, Р. Божилов, Ст. Иванов, Ал. Аспарухов

Състав на Левски: Ив. Чворович, М. Орачев (46′ – М. Бурабия), С. Сандберг, Д. Пиргов, Ал. Ем. Александров, Г. Костадинов, Р. Прохазка – ж.к., Де Нойер, Фр. Нар, Г. Иванов (61′ – Ант. Аниете), Б. Адениджи (90′ – Х. Деса)

Резерви: Б. Йоргачевич, С. Лучин, Ал. Др. Александров, Х. Деса, Ант. Аниете, М. Бурабия, Ст. Иванов