0
levski slaviq
-
-

Левски приема Славия в мач от 26-ия кръг на Първа лига. Столичното дерби е в петък от 19:00 часа на стадион „Георги Аспарухов“. За възпитаниците на Николай Костов лесното свърши, като двубоят с белите може да се постави в тази графа, тъй като съперникът се намира на десетата позиция във временното класиране. След това за сините следват тежки двубои с лидерите в шампионата – Лудогорец, ЦСКА-София и Черно море.

Но нека се върнем към последния мач между Левски и Славия на „Герена“. Това се случи на 12 ноември 2022 година. Тогава воденият от Станимир Стоилов отбор бе започнал катастрофалната си серия от поредни мачове без победа, а белите я увеличиха на 7, която впоследствие стигна до 11. Именно белите й дадоха старт с победата си с 2:1 в „Овча купел“ на 12 октомври в отложен мач от третия кръг. След това Левски не успя да стигне до успех срещу Септември София, Локомотив Пловдив, ЦСКА 1948, Черно море и Спартак Варна. Така се стигна до двубоя на 12 ноември, когато сините се надяваха, че ще прекъснат лошите си резултати, но уви това не се случи. Ивелин Попов изведе домакините напред в резултата с гол в 20-ата минута, но малко по-късно пропусна да удвои от бялата точка. Двубоят се изнерви и в неговия край Славия нанесе своя удар. Първо в 77-ата минута Емил Виячки изравни, а в последната от редовното време резервата Ерол Дост донесе успеха на гостите. От този мач измина над година и логично съставите на двата тима са доста променени. При сините все още са четирима играчи, които взеха участие в двубоя – Пламен Андреев, Хосе Кордоба, Цунами и появилият се през второто полувреме Марин Петков. На резервната скамейка като неизползвани резерви останаха Николай Михайлов, Келиан ван дер Каап, Патрик-Габриел Галчев и Асен Митков. Последните трима вече са основна част от титулярния състав, като единствено халфът ще пропусне мача в петък заради контузия.

В Славия могат да се похвалят с по-голям брой футболисти, които усетиха успеха на стадион „Георги Аспарухов“. Под ръководството на Златомир Загорчич все още са Светослав Вуцов, Георги Петков, Венцислав Керчев, Емил Стоев, Галин Иванов, Тони Тасев, Мартин Сораков, Кристиан Добрев, Иван Минчев и Ерол Дост. Във въпросния мач 60 минути на терена бе и любимецът на сините фенове Дарко Тасевски, който сега е част от щаба на сръбския треньор.

Тогава на резервните скамейки бяха Станимир Стоилов и Златомир Загорчич. В петък сръбският специалист отново ще заеме мястото си и се надява да продължи положителната си серия срещу сините на „Герена“ – постигна 4 поредни победи с по 2:1 в последните си четири мача.

Николай Костов обаче не иска да си помисли за такъв сценарий, тъй като отборът му влиза в тежка серия, която може да разклати стабилното му положение в момента. Със сигурност при последователни мачове без победа феновете няма да покажат търпение, както бе преди повече от година при Станимир Стоилов. Не е ясно и дали мажоритарният собственик Наско Сираков този път няма да се реши на треньорска смяна, тъй като такива наченки имаше в края на есента, но босът показа доверието си към Костов. Левски намери място в първата шестица и още в първия кръг може да се изправи в дерби срещу ЦСКА-София, ако двата тима завършат съответно 5-и и 2-и или 4-и и 3-и. Целта пред сините до края на сезона е спечелване на квота за евротурнирите и ако искат да я завоюват не трябва да стигат до серия без победи. От „Герена“ се надяват, че този път белите няма да се превърнат в черната котка, която да им мине пътя, и ще успеят да си вземат задължителните три точки, с които да погледнат оптимистично и по-смело към задаващите се тежки мачове./ „Тема спорт“