Дамбраускас почти непобедим в турнирите за купи! Гони трофея в трета държава

0
Снимка: ludogorets.com
-
-

Валдас Дамбраускас се слави като специалист в турнирите за купи. В тях той е почти непобедим, пише „Тема спорт“. До момента в своята кариера 44-годишният наставник на Лудогорец е печелил отличията в две държави – Литва и Латвия, а в Хърватска нямаше загуба в надпреварата, преди да напусне местния ХНК Горица. Сега ще се опита да повтори успехите и в България с Лудогорец.

В периода 2014-2017, когато е начело на Жалгирис, треньорът печели Купата на Литва цели три пъти поред (през 2014/15, 2015/16 и 2016). Побеждава на финалите Атлантас (2:0), Тракай (1:0 след продължения) и Судува (2:0), без да допусне гол. Интересното е, че през календарната 2016-а в бившата съветска република се играят два финала за купи – единият е на 15 май, другият на 25 септември. И в двата случая печели отборът на Дамбраускас.

Пред него се открива шансът да спечели Купата на Литва за четвърти път поред през есента на 2017-а, но тогава вече Жалгирис губи от Стумбрас с 0:1 в спора за трофея (късен гол на Бушареб в 85-ата минута).

Иначе може да се каже че любовната история на Валдас с купите започва още преди да стане старши треньор. В периода 2011-2013 той е помощник на сегашния национален селекционер Валдас Урбонас във фалиралия Екранас. В екип два мата вдигат Купата на Литва през 2011 г. (4:2 след прод. над Банга) и стигат до финал през 2012 г. (загубен с дузпи от Жалгирис).

След престоя в родната Литва Валдас се мести в съседна Латвия, където не успява да стане шампион, но за сметка на това извежда РФС Рига до националната купа. Това се случва на 26 октомври 2019 година, когато побеждава на финала Йелгава с 3:2 след продължения. Във въпросния финал хората на Дамбраускас пропиляват два гола аванс точно за една минута през второто полувреме, но в крайна сметка печелят с гол на Шимкович (102).

С РФС Рига Валдас стига полуфинал година по-рано – през 2018, но тогава отпада след 1:2 от Венстпилс, а общият му баланс за купата в тази страна е 6 победи от 7 срещи. Прави впечатление, че в дебюта си в турнира с РФС Рига е победил с 15:0 Лимбази на осминафинал.

Преди да дойде в Разград, литовецът бе начело на хърватския ХНК Горица. С този отбор също вървеше повече от добре за купата, отстранявайки три съперника. Най-напред се справи с Белишче в първия кръг (1:0), после със Сесвете (4:3) и с елитния Локомотива Загреб (3:1) в осминафиналите.

Ето защо преди днешния първи полуфинал срещу ЦСКА-София на „Армията“ статистиката дава поводи за самочувствие на литовеца. Тя показва, че като старши треньор Дамбраускас 6 пъти е стигал до Топ 4 и е отпадал само веднъж в тази фаза. В останалите 5 случая е стигал до финал.

Ако добавим и досегашните три победи начело на Лудогорец в турнира (срещу Спортист Своге, Царско село и Локо Пд), общият баланс на Валдас само в последните му 4 клуба (Жалгирис, РФС, Горица и Лудогорец) за купите е 32 победи от 35 мача, при едно равенство и две загуби. Нужно е уточнението, че някои от успехите са след изпълнение на дузпи, а в този период единственото равенство срещу Стумбрас в полуфинала през 2015/16 е наваксано с успех на реванша с 2:0.