Да продължи след 0:2? Левски вече го е правил, но…

0

Тази вечер Левски ще се опита да елиминира Локомотив Пловдив и да достигне до финала за купата. Ако съдим по статистиката на сините в турнира за Купата на България, то това не е никак невъзможно. През годините има два случая (сегашният може да е трети), в които сините са губили с 0:2 първия от двата елиминационни мача, но след това у дома са успявали да отстранят съперника. И това се е приемало като съвсем нормално, защото противниците са били от… втория ни ешелон. Сега обаче задачата на столичани ще бъде доста по-трудна, все пак Локо Пд има абсолютно равен актив с Левски в първенството.

През пролетта на сезон 1996/97 втородивизионният Литекс е започнал да показва големи амбиции. Тимът посреща Левски в четвъртфиналите за купата и в Ловеч печели с 2:0. Реваншът обаче се превръща в ад за оранжевите. До почивката домакините губят с 0:1 след гол на Димчо Беляков. Левски стига до 3:1 (с голове на Симеонов (49), Йонков (52-д.) и Сърбаков (70). Стига се до корнер дълбоко в продължението. Пред вратата на ловчанлии отива да скача и вратарят Димитър Иванков, който първо се блъска в двуметровия страж на Литекс Витомир Вутов, а при последвалото меле в наказателното поле отправя удар с глава, който е добутан до мрежата от Анатоли Тонов. Победата с 4:1 класира „сините“ за полуфиналите.

През сезон 2014/15 пък сините падат с 0:2 от втородивизионния Монтана като гост, но с попадения на Антонио Аниете (от дузпа), Аймен Белаид, Валери Домовчийски и Мигел Бедоя бият убедително с 4:0 на „Герена“.

Общото между този двубой и онзи с Литекс е, че и в двата треньор на загубилия тим е Ферарио Спасов.