0
Снимка: twitter.com/asromaen
-
-

Понякога цифрите не казват истината и дори Жозе Мауриньо да е проявил някаква куртоазия към стария си приятел Стойчо Младенов, думите му за несправедливо голямата загуба тежат много.

ЦСКА-София успя да изненада Рома с избора си на поведение в началото на мача, но не успя да го осребри. Очевидно „вълците“ очакваха „армейците“ да излязат твърде прибрани и респектирани, като не предприемат никакви офанзивни действия. Стойчо Младенов обаче шокира с много агресия на старта и логично ключовият играч на „червените“ Греъм Кери вкара великолепен гол.

Мачът се развиваше перфектно за „червените“ до 20-ата минута, когато явно играчите на ЦСКА-София се опияниха от собствената си игра и надцениха възможностите си. Вместо да заложат на сигурно, дефанзивните изпълнители в лицето на Лам, Матей, Мазику, Турицов и Мухар решиха да изнасят на дребно и на крак топката, както и да дриблират между играчи за десетки милиони, все едно срещу тях са гимназисти. Така, вместо да бъде използвана скоростта и техниката на Йомов и интелекта на Кери, „армейците“ пуснаха два гола за по-малко от четвърт час. Особено показателен за сбърканите решения на някои от играчите бе ходът на Мазику, впуснал се сред трима футболисти на Рома, като отнетата му топка секунди по-късно вече бе във вратата на Бусато. Ясно е, че за игра и състезателен елемент може да говорим само до 3:1, защото всичко до края, особено след червения картон на Вилдсхют, бе само агония.

В този мач лъсна напълно хроничната недостатъчност на дефанзивни играчи при „армейците“. В центъра на защитата Юрген Матей не буди никакво съмнение с качествата си, но е недопустимо да се разчита на играч като Гълъбов за титуляр. Двойката дефанзивни халфове също бе изсмукана от невъзможността да се заложи на други опции. Без Юга отборът няма мощ и достатъчно агресия в тази част от терена, което се оказа фатално, когато Рома пое контрола върху мача. Предвид отсъствието на Жеферсон бе натрапено на централния защитник Лам да играе като дефанзивен халф, а стоящият до него Мухар няма почти никаква адаптация. Тази двойка не разполага с капацитета и техническите възможности да задържи и да разиграе топката, а опитите да го правят само създаваше напрежение пред вратата на „червените“. Друг проблем е левият фланг, защото колкото и неубедително да играе Вилдсхют, Стойчо няма никаква опция за неговата позиция. Иначе нидерландецът имаше само две стойностни отигравания в целия мач, като първото му бе при гола на Кери.

Плюсът в случая е, че е от материална гледна точка ЦСКА-София не изгуби нищо на „Олимпико“. „Червените“ едва ли са планирали дори точка в Рим, която да осчетоводи в крайна сметка излизането от групата. Загубата е само с емоционална стойност, но атаката на второто място си остава напълно реална цел.