Чудовищна драма в Бургас! Нефтохимик направи невъзможен обрат срещу Хебър и поведе във финалната серия

0
deq lukoil neftohimik 33

Вицешампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) поведоха във финалната серия в efbet Супер Волей. Воденият от Атанас Петров тим надделя над шампиона Хебър (Пазарджик) с 3:2 (21:25, 31:29, 26:28, 29:27, 19:17) в първия двубой помежду им, изигран в зала „Младост“ в морския град, продължил три часа.

Утре (26 април) е вторият двубой между двата тима, отново от 18:30 ч.

Двамата треньори дадоха шанс за изява на по-голямата част от състезателите си.

Зала „Младост“ бе препълнена за двубоя, като освен привържениците на Нефтохимик, гостите от Хебър също се радваха на мощна подкрепа от верните си фенове. Получи се прекрасна атмосфера, в която зрителите станаха свидетели на борба за всяка точка. Имаше всичко в тази първа битка – драма, напрежение, емоции!

Двата съперника направиха страхотно шоу и вдигнаха летвата на очакванията още от началото на серията. Получи се двубой на високо ниво, с много красиви разигравания и интересни ситуации и драматични моменти. Борбата бе за всяка топка, а Хебър започна защитата на титлата си в пълен състав и демонстрира нагледно своята бойна мощ.

Домакините максимално се опълчиха и с изключение на първата част бяха равностойни и поставяха съперника под напрежение.

Бургазлии показаха непримиримост и характер, бориха се докрай.

Ключовата смяна, при която на терена в края на четвъртата част (21:24) се появи Мариян Наков, бе знаковият момент в сблъсъка. Скритият коз на вицешампионите бе именно началният удар на Наков, който обърна играта и може би и целия мач.
Шампионите тръгнаха ударно (4:0), след което продължиха да доминират. В средата на гейма (7:13) бургазлии успяха да скъсят значително дистанцията (10:13), но не можаха да преодолеят съперника. Момчетата на Камило Плачи удържаха темпото, запазвайки темпото стабилно. Атаката и блокадата бяха ключови до края на гейма, който бе спечелен от гостите.

Ролите се размениха в началото на втората част – вицешампионите поведоха с 4:1. Това обаче не продължи дълго време, след като домакините позволиха да бъдат настигнати след серия на Хебър. Играта продължи равностойно в следващите минути. След десетата точка Нефтохимик взе нещата в свои ръце и владееше положението впоследствие. При 16:19 обаче съперникът влезе в серия и остана само на точка, а след това и да изравни. В ключовите моменти имаше интрига, но състезателите на Атанас Петров успяха да останат водещи, въпреки напора на „тигрите“. Битката бе до самия край на гейма, борбата бе за всяка топка и всяка точка, и двата отбора пропиляха по няколко геймбола. В крайна сметка Нефтохимик спечели гейма с характер и воля за 31:29.

„Тигрите“ доминираха напълно до средата на третия гейм (13:8), след което вицешампионите влязоха в серия и почти стопиха разликата (12:13). Тя обаче бе възстановена в следващите минути (16:12 и 17:13), но домакините не се обезкуражиха. Постоянството им даде резултат, като успяха да стигнат до равенство (20:20). Напрежението бе пълно, разменяха се волейболни аргументи, гостите имаха два геймбола, но не успяха да ги отразят. Домакините също имаха геймбол (26:25), обаче „тигрите“ затвориха след 28:26.

С добра преднина (6:2) за шампионите стартира решителната четвърта част. След 7:4 домакините стигнаха до равенство (7:7), което бързо се промени след това. Старши треньорът Атанас Петров направи смяна на разпределителския пост поради здравословни причини – на мястото на Иван Станев на терена се появи Любослав Телкийски. Сервисът му даде своя резултат, дистанцията бе скъсена максимално. Впоследствие капитанът се завърна на терена. Интригата се завърна в следващите минути, но след 14:14 воденият от Камило Плачи тим набра инерция и се откъсна. Бургазлии се бориха, но не можаха да стопят напълно разликата. Атанас Петров прбегна до смяна в последните минути (21:24) – на терена се появи Мариян Наков, на мястото на Душан Лопар. Началният му удар помогна на вицешампионите, изравнявайки резултата (24:24) след ас. Битката продължи до последно, домакините се хвърлиха на макс и съумяха да вкарат мача в тайбрек.

Там шампионите започнаха с аванс от три точки, но той бе заличен бързо. Играта продължи точка за точка, пазарджиклии поведоха за кратко. Състезателите на Атанас Петров изравниха след ас на Калоян Балабанов (8:8). Драмата бе пълна, домакините заиграха окрилено и бързо се откъснаха с три точки разлика (13:10). Хебърци обаче бяха повече от мобилизирани, скъсявайки дистанцията. В крайна сметка те успяха да изравнят, но бургазлии за пореден път демонстрираха страхотен характер и воля и триумфираха след 19:17 и крайното 3:2 гейма.

Нефтохимик: Душан Лопар, Иван Станев, Матей Михайлович, Калоян Балабанов, Аксел Трухчев, Красимир Георгиев, Симеон Добрев – либеро (Петър Бъчваров, Тодор Димитров, Ивайло Лалов, Любослав Телкийски, Мариян Наков)

Хебър: Александър Туш, Джулио Саби, Виктор Йосифов, Николай Николов, Тодор Алексиев, Якопо Масари, Теодор Салпаров – либеро (Петър Каракашев, Илия Петков, Добромир Димитров, Трифон Лапков)

Източник: bgvolleyball.com