189
Снимка: sportal.bg
-
-

Ето че дойде време за последния кръг от сезона. Лудогорец и ЦСКА-София ще трябва в два крайно интересни мача да определят кой ще е новият шампион на България. В Борисовата градина вероятно все още се надяват на нов обрат на върха в последния кръг, за който разчитат на помощ от Черно море. И то при условие, че „червените“ победят „сините“. И двата мача са доста интересни и непредсказуеми. Това ни даде повод да погледнем отново към историята, която ни показа, че в нея има 5 смени на водача в последния възможен миг. Всеки от тези случаи е по своему специфичен. Три обрата в последните три кръга, каквито са възможни сега, никога не е имало…

1938/39
Славия скача от 4-о – до 1-о място

Това е вторият сезон на Националната футболна дивизия, която е първообраз на настоящата Първа лига. В класирането е твърде сгъстено, а мачовете не се играят по едно и също време. Последният мач от програмата е Славия – Владислав Варна. Преди него „белите“ са четвърти с 21 точки. Толкова има и АС-23, но по-лоша голова разлика. С по 22 са двата тогавашни варненски гранда Тича и Владислав. Така за „белите“ се открива шанс да скочат от четвъртото място на първото при успех над едни от преките конкуренти – Владислав Варна. На своето игрище славистите побеждават с 1:0. Голът пада в 12-ата минута след пряк свободен удар. Крум Милев го изпълнява и след рикошет в стената топката спира в мрежата. Така Славия за четвърти път става шампион на България.

1951
ЦСКА изпреварва Спартак Сф с фотофиниш

И тук отново няма равнопоставеност, тъй като последните мачове не са по едно и също време. За титлата се борят ЦСКА и Спартак Сф. „Червените“ са загубили с по 0:1 и двата мача от прекия си конкурент, но имат привилегията да играят последни. Спартак е приключил с мачовете си, а преди заключителния си мач „червените“ изостават с една точка. Поради по-добрата им голова разлика те се нуждаят само от реми на „Армията“ срещу Локомотив Пд. Те печелят с 1:0 с гол на Ангел Миланов и асистенция на Димитър Миланов и така се качват на върха в последния ден от сезона, ставайки за втори път шампнони на България.

1983/84
Левски взима дербито в пряк сблъсък за титлата

Левски и ЦСКА трябва да решат в пряк сблъсък съдбата на титлата. Отборите са с равни точки преди директния сблъсък, а равенството е достатъчно на „червените“, за да станат шампиони. Левски повежда с гол на Емил Спасов с шут от средна дистанция. Малко след почивката Михаил Вълчев извежда Божидар Искренов и той с техничен диагонален удар праща топката в мрежата. В 72-ата минута Георги Славков намалява след двоен пас е Ради Здравков и хубав удар от границата на наказателното поле. В последните секунди при шут на резервата Курдов и рикошет в „червен“ бранител, топката отива в току-що влезлия Пламен Цветков, който със свежи сили бележи технично – 3:1.

2011/12
Три греди помогнаха на Лудогорец за първата титла

През 2012 година се случи четвъртата промяна на пърха в последния кръг и третата, до която се стигна след пряк сблъсък между двата основни претендента. 5 кръга преди края ЦСКА имаше 8 точки аванс през Лудогорец. В 26-я кръг „червените“ обаче губят от Левски с 0:1, а в 28-я от Миньор в Перник с 0:2. Стига се до последния кръг, когато авансът се стопява до две точки и Лудогорец трябва да спечели, за да свали ЦСКА от върха. Съдията е изтеглен след жребий измежду трима кандидати часове преди мача. Пада се Георги Кабаков. Преди почивката Лудогорец повежда след като при непряк свободен удар Светослав Дяков чуква топката към Мирослав Иванов и нисичкнят халф с прозвището Деко техиично бележи. Преди почивката Кабаков изгонва на трибуните треньора на ЦСКА – Стойчо Младенов. В края на първата част за ритник без топка преждевременно към съблекалните поема един от бранителите на „армейците“ Ангел Грънчов. След почивката Кабаков изгонва и халфа на Лудогорец Светослав Дяков. Още преди нея Пламен Крачунов с глава удря първата от трите греди в актива на ЦСКА в този мач. След почивката Жуинор Мораеш и Нджонго Присо добавят другите две. В заключителните минути вратарят на Лудогорец Урош Голубович избива в корнер застрашително летящата към вратата му топка след фал, изпълнен от Жуниор Мораеш. В крайна сметка Лудогорец удържа победата с 1:0 и става за първи път шампион на България.

2012/13
Синя трагедия на „Герена“

Безспорно най-безумно загубената титла в последния кръг е тази от сезон 2012/13. Левски влезе в заключителния мач на „Герена“ срещу Славия с точка аванс пред Лудогорец, след като измъкна куп други далеч по-тежки мачове с голове в последните секунди. „Белите“ пък бяха в средата на класирането и не играеха за нищо. Не показаха нищо и на терена, където без точен удар измъкнаха равенство 1:1. Гредите пък бяха 2:1 за Левски. „Сините“ поведоха до почивката с гол на Базил де Карвальо, като след попадението дойдоха и гредите им. 17 минути преди края „сините“ си вкараха автогол чрез Димитър Везалов, а и предпоследното докосване бе на негов съотборник – Жоао Силва. Всичко това стана след фал, изпълнен от японеца в редиците на Славия – Дайсуке Мацуи. В последните секунди от антигерой Везалов можеше да стане герой, но вездесъщият в този мач вратар на „белите“ Георги Петков спаси за пореден път. След мача пък показа на „сините“ фенове мустак, пояснявайки, че това е личният му реванш към собственика на „сините“ Тодор Батков./ „Мач Телеграф“