„Червените“ смени пак проработиха, но колебанията остават

0
cska otbor 3
Снимка: cska.bg

В настоящата сесия от 5 гостувания в провинцията и само 1 домакинство за 25 дни за ЦСКА-София важи вечното студентско правило – „Оценките нямат значение, има два вида изпити – взет и невзет“. И въпреки че бележката за визитата в Коматево плава между среден 3 и добър 4, в студентската книжка с резултатите пише само „1:0 – взет изпит“.

Както самият Саша Илич призна, към представянето на ЦСКА-София в сряда може да има куп забележки. През първата част армейците си плачеха да бъдат пратени на поправителен от Емануел Току и Реда Рабей, като единствено брилянтните намеси на вратаря Густаво Бусато ги оставиха в изпитната зала. А на почивката Илич реагира перфектно, за да изпрати отбора си доста по-подготвен обратно на терена. На мястото на неубедителния и губещ се по игрището Шагоян се появи жадният за изява и отбелязал два гола в последния мач Назон. Хаитянинът внесе нужната агресия в атаката на ЦСКА-София и поведе съотборниците си, които се настаниха трайно в съперниковата половина. За пореден път през сезона се доказа, че именно това е успешната формула за тима срещу по-качествени съперници, които в опита си да излязат от пресата оставят празни пространства в близост до своето наказателно поле. Илич направи още две офанзивни смени в ранната фаза на втората част, като показа, че тепърва има много изпити пред себе си, иска този да бъде успешен и да му се махне от главата. И именно двама от футболистите, които сърбинът включи на терена, бяха главни действащи лица при попадението за армейците. Марселино Кареасо спечели дузпа, като надхитри Джеймс Eтo’o в наглед безобидна ситуация, а Назон реализира получения наказателен удар.

Младият наставник на ЦСКА-София се радва на две оръжия, които работят безотказно от началото на сезона и донесоха куп точки на тима – смените и статичните положения. И дори статистиката доказва това – армейците са лидер в първенството по голове на жокери от пейката с вече 9 и по попадения от статични положения – само след корнери точните изстрели са 6, а още 4 са тези от дузпа. Но освен в различни статистически показатели ЦСКА-София е лидер и в класирането на първенството. И тази перспектива отваря различни хоризонти пред червените, като предстоящите 5 изпита до края на есенния дял изглеждат още по-задължителни за взимане.

Но знанията и уменията, показани в Коматево, няма да са достатъчни. Нужно е по-добро лице, за да бъдат спечелени визитите във Враца, на „Арена Арда“ в Кърджали, на „Лаута“. Последните два стадиона са особено негостоприемни за червените и е огромен шансът отпускане като това между 30-ата и 45-ата минута срещу Ботев да бъде наказано. През цялото първо полувреме в Коматево възпитаниците на Саша Илич така и не успяха да установят контрол над топката, нито да създадат чисто голово положение. Вместо това инкасираха няколко пред своята врата. И колкото Бусато получава заслужени похвали, толкова трябва дебело да се подчертае, че ЦСКА-София изкара много голям късмет да спечели срещу Ботев. При резултат 1:0 или 2:0 за домакините на почивката едва ли в момента в актива на армейците щеше да има 31 точки.

Те не се „скъсаха“ да създават положения и през втората част, но направиха достатъчно, за да стигнат до победата. Системата 3-5-2 отново проработи за Саша Илич, но все още личи, че той се затруднява в избора на точните изпълнители за нея. Освен това възпитаниците му продължават да са много непостоянни в изявите си. За негов късмет в този момент на преден план излизат жокерите от пейката.

Така в Коматево смените отново проработиха за ЦСКА-София, но колебанията в играта на червените остават. И ако не бъдат изгладени, едва ли във всички графи на студентската книжка за есенния дял ще бъде отбелязано „взет изпит“.