Черноморец се разправи с ЦСКА, отново е лидер

0
chernomoretz rilski sportist (6)

Отборът на Черноморец отново излезе еднолично на върха в класирането на Националната баскетболна лига. Момчетата на Васил Евтимов се наложиха със 78:68 (20:18, 18:19, 29:12, 11:19) над ЦСКА в среща от 25-ия кръг на първенството, като двубоят бе част от Първата шестица. По този начин „акулите“ за трети път през кампанията подчиниха „армейците“ и го победиха седмица преди сблъсъка между двата тима на четвъртфиналите за Купата на България, която ще се проведе именно в Бургас.

По този начин Черноморец излиза отново на първата позиция в класирането с баланс от 20 победи и 5 загуби, като дърпа напред пред Рилски спортист, който е с 19-5 и утре играе със Спартак Плевен. ЦСКА пък е на четвъртото място с актив от 13 успеха и 11 поражения.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Черноморец отвори мача с минисерия от четири поредни точки, преди Венцислав Петков да прекъсне силното начало на домакините с тройка за 4:3. Момчетата на Васил Евтимов продължаваха да разполагат с крехко водачество в откриващите мигове от срещата, като дистанцията бе три точки при 8:5 в полза на „акулите“. Евгени Хаджирусев покачи преднината на Черноморец на пет точки с кош за 12:7, но новото попълнение на „армейците“ Камерън Грегъри вече имаше четири точки и направи резултата 12:9. Баскетболистите на Росен Барчовски върнаха равенството на таблото със серия от пет поредни точки и тройка на Васил Бачев за 14:14. Тимът на ЦСКА дори излезе напред в резултата с два наказателни удара на Георги Боянов, но веднага след това Алекс Уандие изравни с хубав пробив към коша за 18:18. Уандие бе и човекът, който донесе аванс на Черноморец след края на първата четвърт при 20:18.

И в началото на втория период двубоят продължаваше да се развива равностойно и с леко превъзходство от страна на бургазлии. Тимът на Евтимов отново си евърна водачеството от пет точки при 27:22, но не за дълго, тъй като ЦСКА се доближи на само точка зад своя опонент след тройка на Бачев и кош на Виктор Гергов за 28:27. Равенство имаше и при 30:30, като след това Черноморец отново взе лека преднина чрез три поредни точки на Ладериън Грифин за 33:30. „Акулите“ обаче така и не можаха да се отскубнат напред в резултата и ЦСКА постоянно дишаше във вратовете им, като на влизане в последната минута от първото полувреме авансът на Черноморец бе три точки при 37:34. Тогава обаче Бачев реализира тройка, за да направи разликата отново точка при 38:37, като до края на първото полувреме Милен Захариев пропусна два наказателни удара и така не можа да донесе по-голям аванс на Черноморец на почивката – 38:37.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Черноморец постави силно начало на третата четвърт и се отскубна напред с най-голямата си преднина до този момент при 44:37 след серия от шест поредни точки. Ладериън Грифин и Евгени Хаджирусев бяха в основата на силната игра на домакините на старта на второто полувреме. Дори и прекъсването не помогна на гостите, които допускаха все повече точки в коша си и така дистанцията бе увеличена до девет точки в полза на Черноморец при 48:39. Страхотният щурм на момчетата на Евтимов помогна на тима да се изстреля напред с 13 точки преднина при 54:41, като мощната серия на бургазлии бе стопирана от кош от наказателната линия на Гергов и поднасяне на Дамян Минков за 54:44. МакКонико и Уандие обаче се отличиха с добри изяви за домакините и разликата отново скочи до 14 точки в полза на Черноморец при 58:44. Тройка на МакКонико сложи точка на третата четвърт и изведе „акулите напред при 67:49 преди старта на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

ЦСКА се опита да скъси известна част от разликата и го направи в първите минути от последната четвърт, благодарение на Камерън Грегъри и Георги Боянов за 67:54. Безуспешните нападения на Черноморец продължаваха да се трупат и отборът нямаше кош вече три минути в четвъртината – 67:55. Андрей Иванов сложи край на неприятната серия на „акулите“ и възстанови 14-точковата преднина на своя тим при 69:55. МакКонико и Иванов продължиха с добрите си изяви и в средата на финалния период преднината на домакините бе 15 при 73:56. Все пак гостите не спираха да се борят и намалиха изоставането си до десет точки при 73:63. ЦСКА скъси разликата до девет при 74:65, като веднага след това Васил Бачев отбеляза още една тройка за 74:68 при оставащи около две минути до финалната сирена. Очаквано, Васил Евтимов взе прекъсване, за да забави щурма на своя съперник. МакКонико и Иванов окончателно пречупиха своя съперник с четири поредни точки за 78:68 при оставащи около 90 секунди до края на мача. Нищо интересно не се случи във финалните фрагменти от срещата, като домакините удържаха своята преднина и триумфираха със 78:68.

Андрей Иванов се отличи с дабъл-дабъл от 20 точки и 11 борби за успеха на Черноморец. Ладериън Грифин прибави 16 точки, Травис МакКонико приключи с 13 точки и 9 асистенции, а Алекс Уандие записа 12 точки.