Бусато с уникален от незапомнени време резултат на „Армията“

0
Снимка: facebook.com/stpatsfc/

Густаво Бусато бе посрещнат с много голямо недоверие от фоновете на ЦСКА-София през лятото на 2019 година. Бразилецът обаче се превърна в неизменна част от титулярния състав и на практика задуши всяка конкуренция, превръщайки се в най-постоянния в представянето си играч на „червените“. Иначе при идването му на Бусато бе определена поддържаща роля, като титуляр бе Витаутас Черняускас. Литовецът обаче се раздели рано-рано през сезона с „армейците“, след като допусна една суха мрежа в първите седем мача от първенството, Черно море му вкара три, Етър, Арда и Левски по два.

Бусато малко бавно грабна шанса, но няма съмнение, че бразилецът е най-стойностният вратар на „червените“ от години насам въпреки солидната доза подценяване от всички оценъчни общества – фенове, съперници, легенди.

32-годишният страж преполови четвъртия си сезон на „Армията“ и неслучайно клубът води преговори за удължаване на договора му. Бразилецът не прави мачове, заради които да бъде носен на ръце, но е солиден, почти не допуска грешки и добре ръководи отбраната си. Иначе не е от този тип вратари, които да се отдават на рискова атракция при спасявания, но пък има много висока успеваемост при действията си очи в очи с противникови нападатели. Разбира се, съперниците на Бусато веднага ще контрират с гафа, който стражът допусна в реванша с Базел, загубен с 0:2 този сезон, довел в крайна сметка и до отпадането. Преди гола обаче бразилецът направи серия от невъзможни спасявания, които не изхвърлиха рано-рамо „армейците“ от играта.

Иначе този сезон без съмнение е най-добрият за Бусато на „Армията“. Той изигра 16 пълни мача и допусна едва осем гола, което прави средно по едно попадение на 180 минути!

Изненадващо или не, но от последната титла на автентичния ЦСКА през сезон 2007/08 няма титулярен страж на „Армията“ с по-добри показатели. Тогава Ивайло Петров зашеметява със само 10 допуснати попадение за цели 28 двубоя, което прави средно по гол на 252 минути. В следващите 14 сезона, освен Бусато, на „Армията“ са залагали на още седем основни играчи с номер 1 – Беконо, Иван Караджов, Райс Мбопи, Томаш Черни, Якуб Дивиш, Георги Китанов и Черняускас.

Най-успешни са два от сезоните в този период. През 2011/12, когато до последния кръг ЦСКА се бори с Лудогорец и губи титлата след прекия сблъсък с разградчани с 0:1, вратар е звярът от Алжир Райс Мболи. Изключителен вратар със спасявания извън обясненията на разума, който на две световни първенства попадна в Топ 5 сред играчите на своята позиция. Дори тогава обаче Мболи не записа настоящите показатели на Бусато, допускайки 16 гола в 28 двубоя или средно по гол на 156 минути. Със същия показател може да се похвали и Георги Китанов, който през сезон 2016/17 инкасира 19 попадения в 33 срещи. Иначе друг от стойностните вратари на ЦСКА, пазил след последната титла – Томаш Черни, допускаше гол на 145 минути през сезон 2021/13./ „Мач Телеграф“