Бургаският футбол е на съдбовен кръстопът

3
-
-

В последните години бургаският футбол преживя незапомнена криза. Криза, каквато не е имало в историята на тази игра в морския град. Едно кратко сравнение е достатъчно красноречиво. През 2000 година в града има два отбора в елита. Нефтохимик завършва на четвърто място и играе финал за Купата на България, класирайки се за европейските клубни турнири. Черноморец пък финишира на стабилното 9-то място, след като предното лято се е завърнал в А група. Тогава средната посещаемост на мачовете на Нефтохимик е около 12 хиляди души, а на Черноморец около 8 хиляди.

18 -години по-късно тези два клуба реално не съществуват. Техни приемвици и не точно такива ще играят в Югоизточната Трета лига. За този период в местния футбол настъпи тотална разруха, която почти го е унишожила. И все пак. Надежда има.

В момента бупгаският футбол е на истински кръстопът. Следващите една-две години ще покажат дали тази игра има бъдеще в града, или тя ще се маргинализира.

През лятото на 2016 година Нефтохимик бе поканен да влезе в Първа лига и ръководството откликна на този жест на БФС. Сезонът обаче се превърна в едно голямо разочарование. Въпреки, че бяха дадени над 3 милиона лева за издръжката на дружеството, привлякоха се скъпи треньори и играчи, тимът изпадна във втория ешелон. Ръководството на Нефтохимик разчиташе на по-голяма подкрепа на местния бизнес, както и на цялата местна общественост. Някои фирми откликнаха и помогнаха финансово, но като цяло бизнесът в града остана безучастен. Най-много средства за клуба отдели Павел Бошнаков, който извади от бизнеса си над 1,5 милиона лева, за да финансира дейността, както на мъжкия отбор, така и на детско-юношеската школа. Очакваше се по-сериозна подкрепа и от феновете на тима. Действително на мачовете пристваше една постоянна агитка, която обаче започна да намалява като брой и активност.

Тъжният финал дойде на баража с Витоша, който бе загубен позорно. Така парите, които бяха дадени отидоха на вятъра. След това се стигна до тежка драма, която можеше да прати отбора в областните групи. В крайта сметка беше взето решение Нефтохимик да играе във Втора лига, като беше ясно, че ще се стигне до изпадане в третияешелон. Така и стана. От миналогодишния отбор не остана нищо, разчиташе се само на млади играчи, юноши и няколко по-опитни футболисти начело с вездесъщия Станислав Жеков – Тачо. Нефтохимик завърши на последн място и изпадна, но с мачовете си през пролетта даде надежда, че се работи в правилната посока. Вече има един изграден гръбнак, върху който може да се надгражда.

Целият сезон отборът игра в състояние на хронично безпаричие, но заплатите не зъкъсняваха. Клубът изразходва около 500 хиляди лева за целия сезон. Това беше може би най-ниският бюджет във Втора лига.

Ако за новия сезон бъде осигурена сума в рамките на 500-600 хиляди лева „зелените“ ще могат да се борят за завръщане в професионалния футбол. В ДЮШ на клуба се работи много амбициозно, изгражда се и нов терен, търсят се и начини за допълнително финансиране и маркетинг. Следващата година обаче ще е решителна за Нефтохимик. Ако отборът се завърне във Втора лига може би нещата ще потръгнат, ще се намерят и още средства. Ако обаче това не стане, бедещето няма да е розово.

в Югоизточната Трета лига през следващия сезон ще играе и ФК Черноморец 1919.

Това напрактика е един нов клуб, който тръгна по своя път през лятото на 2015 година. Тогава шепа съмишленици и хора, които искаха да възродят марката учредиха дружеството. Началото беше много трудно, но бавно и полека нещата потръгнаха. В основата на възраждането са хора като Тома Томов, Златко Янков, Радостин Кишишев, които искат да видят отново силен Черноморец.  През изминалия сезон тимът финишира на първо място в областната група, а на баража победи с 6 на 0 своя противник от Палас-Рудозем. Така Черноморец направи важна крачка в развитието си. Ръководството е с амбиции още през идния сезон акулите да влязат във Втора лига. Тук обаче те ще имат като опоненти градските съперници от Нефтохимик, както и отборът на Созопол, който също се цели в тези места. Отделно в района около Пловдив има още няколко тима, които са доста конкурентоспособни. Да не забравяме и Карнобат, който играе доста приличен футбол. Клубът успя да вземе под наем базата на стадион Черноморец.Терените бяха възстановени, планира се да бъдат поставени седалки и на централния стадион. По този начин ще се осигурят и условия за зрителите. С много големи усилия почти разрушеният стадион се привежда в по-нормален вид.

Усилено се говори, че клубът е успял да намери солидно финансиране за идния сезон. Бъдещето на Черноморец обаче отново зависи и от представянето в Трета лига.

Така следващата година ще е съдбоносна и важна за пътят, по който ще тръгне бургаският футбол. Никога до сега градът не е оставал без отбор в професионалните групи. Тази година това е реалността. Местният футбол е на кръстопът, и от представянето на Нефтохимик и Черноморец зависи в коя посока ще е завоят.

ЧЕРНОМОРСКИ ФАР

0 0 votes
Article Rating
3 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Аз
Аз
5 години по-рано

Какъв е този вездешъст Тачо бе хора. Нали заради този валяк и такива като него нивото на Нефтохимик е А окръжна група. На този не му ли е неудобно от тези платени статийки или бате Гошо Костадинов и за две ракий със салатка е готов да пише такива статийки

Джими
Джими
5 години по-рано

Такъв какъвто ти никога не си бил,няма и да бъдеш.

Куку
Куку
5 години по-рано

Защо имам странното чувство, че този сайт е на Нефтохимик…
За Черноморец ако пуснат 2-3 статии на месец е добре, за Нефтохимик по толкова пускат на ден и голямо хвалене!
Всички набори от ДЮШ на Черноморец бият като тъпани ДЮШ на Нефтохимик и нищо не се пише за това!