0
Снимка: botev-vratsa.com
-
-

Любопитни факти от домакинските мачове на Ботев Враца срещу Спартак Варна за първенство, представени от „Тема спорт“:

Ботев Bp и Спартак Вн ще играят отново на ниво елит след 33 години, като в последния двубой на стадион „Христо Ботев“ на 11 март 1989 година домакините се наложиха с 2:0 след попадения на Д. Костов в 17-ата минута и Г. Богданов в 19-ата. В края на онзи сезон Спартак изпадна, а ботевци завършиха 13-и от 16 тима.

Най-често срещаните резултати на двубоите във Враца са: 2:0 – 5 пъти (5 за домакините), 1:0 – 3 пъти (2 за Ботев и 1 за Спартак).

Най-резултатната победа на врачани е с 5:0 на 11 май 1974 година.

Единствената победа на Спартак е с 1:0 на 26 октомври 1985 година с гол на Янчо Богомилов В 66-ата минута.

Най-резултатният двубой е победата на Ботев Bp с 4:3 на 27 ноември 1971 година, когато домакините обръщат резултата от 1:3 в 69-ата минута до 4:3.

В 14 срещи са реализирани 38 гола, средно по 2.71 на мач.

През първите полувремена са отбелязани 16 гола, а през вторите 45 минути са реализирани 22 гола.

За Ботев най-много голове 7 е отбелязал Г. Каменов. С 3 е Цв. Данов, а с 2 са: Евл. Йорданов, Г. Панчев и Юл. Емилов.

За Спартак най-резултатни във Враца с по 2 гола са били Н. Димитров и Cт. Найденов-Доктора.

Автор на единствения хеттрик е легендата на Ботев – големият стрелец Георги Каменов в срещата 4:3 на 27 ноември 1971 година.

В полза на Ботев са отсъдени 2 дузпи, като една е реализирана от Ил. Войнов и една е пропусната от Г. Каменов.

За Спартак са отсъдени 2 дузпи, които са реализирани от Ив. Колев и Пл. Казаков.

В срещата Ботев – Спартак 1:1 на 9 март 1985 година Цв. Данов отбелязва в 66-ата минута гол № 800 за врачани в А група.

През август двата отбора са играли 2 пъти, като домакините имат 2 победи с 3:1 през 1976 година и с 1:0 през 1977 година. В 6 кръг не са играли за първенство.