Близо половин век от първия дуел между Пирин и Левски на „Христо Ботев“

0
Снимка: facebook.com/OfkPirinEoodBlagoevgrad

Пирин приема Левски днес в мач от първия пролетен кръг през 2024 година. Историята на съперничеството между двата тима датира от много лета назад във времето, или по-точно 50 години. Броени дни ни делят от юбилея на противопоставянето на орлета и сини на стадион „Христо Ботев“. Първият сблъсък на него е на 10 март 1974-а, когато съоръжението се пръска по шевовете и за двубоя със столичани се изсипват 30 000 зрители. Това е и един от най-посетените мачове на орлетата, а публиката заема местата си часове преди срещата, като има насядали хора дори до терена.

Левски побеждава Пирин с 3:2, но успехът е дискутиран продължително заради съдийството на софийската бригада, начело с Петър Николов. Орлетата влизат респектирани в двубоя и до 17-ата минута губят с 0:2 след голове на Георги Цветков-Цупето и Воин Войнов. В 33-ата Цветков връща едно попадение за благоевградчани, но в началото на втората част Павел Панов прави резултата 1:3. В 77-ата Стоянов намалява пасива и Пирин започва да вярва, че може да стигне до нещо повече, а не до почетна загуба.

„Сега, когато всичко е приключило, се видя, че дяволът не е бил толкова черен, че един равен резултат, даже победа над именития противник далеч не са в границите на нереалното“, пише след мача местната преса. Тя отделя специално място и за съдийството. „Реферирането на Петър Николов бе повече от възмутително. Той сякаш имаше за задача на всяка цена да опази вратата на лидера суха“. В материала се споменава за две неотсъдени дузпи за благоевградчани и стимулиране на симулативната игра на сините. В крайна сметка Левски печели титлата в края на сезона с точка повече от ЦСКА, докато при дебютното си участие в А група Пирин завършва на 11-ата позиция./ „Тема спорт“